editorial

9. 4. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce




Vážení čtenáři,

„praeteram censeo“ andrologie existuje.

V českých zemích se rozvíjí. Pomalu, v závislosti na vůli a aktivitě jednotlivých lékařů, klinik, odborných společností, a také na podmínkách vývoje našeho zdravotnictví, které není nutno komentovat. Často je považována za obor, který se věnuje jen sexuálním a reprodukčním funkcím muže. International Society of Andrology (ISA), největší mezinárodní andrologická organizace, udává tradiční definici oboru takto: „Andrologie je definována jako odvětví vědy a medicíny, zabývající se mužskými (samčími) reprodukčními orgány u člověka i u zvířat a jejich onemocněními. V této definici jsou zahrnuta všechna příbuzná odvětví vědy.“ Praktickou náplní oboru je péče o reprodukční a sexuální funkce a celkový zdravotní stav muže, který je s těmito funkcemi spojen. Andrologie se zabývá také sexuálními funkcemi ženy ve spojitosti s cévním zásobením a inervací ženského genitálu, aktivitou svalstva dna pánevního, hormonálním stavem a neuroendokrinními funkcemi. Snaží se hledat navazující spojitosti mezi organickými a psychicko-emocionálními faktory u obou pohlaví (páru).

Sexuálními funkcemi a plodností se zabývá etablovaná sexuologie. Urologie se také zabývá onemocněními a funkčními poruchami pohlavních orgánů, kde se dělí o svůj zájem s gynekologií.

Andrologie se nechce „demarkovat“, tedy oddělit od výše zmíněných oborů, spíše chce přinést ve spolupráci s nimi něco nového. Jde hlavně o to, že ve srovnání s gynekologií nemají muži „svého“ lékaře, svůj obor, který by se zabýval jejich problémy. Někdy se naskýtá otázka, zda další obor medicíny na tomto poli není nadbytečný. Spojením pohledů urologa, gynekologa, sexuologa, chirurga, internisty, endokrinologa, genetika, psychologa, psychiatra, gerontologa, pediatra a dalších medicínských oborů vzniká v andrologii nová kvalita, mající trochu odlišnou medicínskou filosofii. Zabývá se perspektivouzdravotního stavu pacienta i jeho potomků. Jde o spojení oborů založených na lékařském umění operačním, komunikačních schopnostech lékaře, znalostech a osobnosti lékaře. V našich zemích vychází z urologie, sexuologie a dalších oborů. Podle toho byl i zvolen název tohoto vydání Postgraduální medicíny věnovaného klinické andrologii a sexuologii. Medicínské obory se vyvíjí ve zcela „darwinovském“ prostředí. Pokud nenajdou své místo, zanikají.

Andrologie existuje.

Muži se dožívají dnes v průměru kratšího věku než ženy. Příčinou jsou zejména choroby kardiovaskulární. Poměr úmrtí na tyto choroby u mužů v poměru k ženám je 2,9 : 1. Doba očekávaného dožití je u muže o 6 až 7 let kratší než u žen. Souhrn faktorů, vedoucích k dřívějším úmrtím mužů oproti ženám, se nazývá androtropie. Populace stárne a s vyšším věkem výrazně stoupá počet žen v poměru k mužům. Problémy s fertilitou postihují asi 15 % párů. V současnosti je infertilita již z více než z poloviny způsobena mužským faktorem. Kvalita spermiogeneze pomalu klesá. Pokles je nerovnoměrný, s výraznými lokálními rozdíly. V Evropě je znatelný. Souvislost se stárnutím populace je zřejmá, v Evropě se rodí málo dětí. Ve druhé polovině života má větší polovina mužů sexuální potíže a 80–90 % z nich se je bojí řešit nebo neví, jak je řešit. Sexuální potíže jsou barometrem zdravímuže: zdravý muž nemá sexuální potíže. Andrologie by neměla myslet jen na muže. Málokdo žije sám. Kromě fyzického zdraví je třeba myslet i na partnerské, rodinné a socioekonomické vztahy. V medicíně se objevují nové souvislosti, nové léky, nové neinvazívní diagnostické a léčebné postupy, umožňující řešit poruchy a onemocnění dosud obtížně řešitelné nebo neřešitelné. Léčba neplodnosti a asistovaná reprodukce, mikrochirurgické andrologické operace a mikromanipulační postupy, cílená medikamentózní a v budoucnu genová terapie přispívají k rozvoji našeho oboru.

Nejde již jen o prodloužení lidského života, ale hlavně o kvalitu života, o zlepšení možností uchování veškerých životních aktivit (nejen reprodukčních a sexuálních) po celou dobu, kterou člověk prožije.

Děkuji všem autorům, kteří přispěli do tohoto souboru informací, děkuji redakci Postgraduální medicíny za přípravu textů k vydání a andrologii přeji „nihil nisi bene“.

Per aspera ad astra.

MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.

vědecký sekretář Andrologické sekce

České urologické společnosti ČLS JEP

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?