EFE: Koka není jen surovinou pro kokain, je i zdravá a zasytí

22. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lístky koky, stigmatizované jako základní surovina pro výrobu kokainu, se staly potravní a zdravou alternativou prostřednictvím chleba, zmrzliny, bonbónů a cukrovinek vůbec, nemluvě o mýdlech a zubní pastě, píše agentura EFE. "Problém není koka, nýbrž její využití," upozornil majitel obchůdku Coca Shop...


Cuzco - Lístky koky, stigmatizované jako základní surovina pro výrobu kokainu, se staly potravní a zdravou alternativou prostřednictvím chleba, zmrzliny, bonbónů a cukrovinek vůbec, nemluvě o mýdlech a zubní pastě, píše agentura EFE.

Několik zařízení v peruánském městě Cuzco přišlo s touto iniciativou, aby dokázalo, že posvátná rostlina andských národů nejen že potírá vysokohorskou nemoc a tvoří součást starobylých předkolumbovských rituálů, ale je také poživatelná a lze ji využít v kosmetice i léčení, jež přispívají ke zdravému životu.

„Problém není koka, nýbrž její využití,“ upozornil majitel obchůdku Coca Shop Christo Deneumostier s poukazem na přebytky z pěstování, které končí v rukou obchodníků s drogami. Řešení je podle něj v industrializaci a komercializaci rostliny - je nutné využít její vlastnosti skrze výrobu kvalitních výrobků, zdraví prospěšných a pro jazyk vynikajících.

Listy koky obsahují 14 alkaloidů, ovšem do zahraničí se vyváží jen jeden - ten, který slouží k výrobě kokainu. Jeho výrobci ale kupují rostlinu na černém trhu.

Oněch zbývajících 13 alkaloidů poskytuje vedle jiných základních složek vyvážené diety také bílkoviny, vitamíny, uhlovodany, tuky, vlákninu, kalorie, vápník, fosfor a železo, upozorňují různé vědecké studie. Jednu z nich vypracovala i prestižní Harvardova univerzita ve Spojených státech už v roce 1975.

Koka vysušuje dýchací aparát, formuje svalové buňky, předchází vředům a gastritidě, má analgetické účinky, ředí krev, potlačuje horskou nemoc, zlepšuje činnost jater a žlučníku, je močopudná, urychluje trávení, reguluje kožní melanin a brání zubnímu kazu, připomněl doktor Fernando Cabises v časopisu Opción Ecológica.

Coca Shop se zrodil v roce 2004 v Cuzku z iniciativy Christa Deneumostiera, původem Belgičana usazeného v Limě, a Italky Emmy Cucchiové, zakladatelky společnosti Kuychiwasi (v kečuánštině Dům duhy).

Za první rok své existence obchod zvýšil příjmy o 75 procent. Podle majitele tkví klíč úspěchu v zaměstnancích, mezi nimiž jsou i invalidé. Zaměstnanci jsou školeni ve znalostech pěstování této rostliny, výrobě derivátů a komercializaci. Kromě toho se zisk znovu investuje.

Výsledkem je pult plný potravin vyrobených z lístků koky, včetně čokolády, zmrzliny, ale i zrn místních rostlin jako merlík chilský nebo laskavec ocasatý.

To ale v bývalé metropoli Incké říše není všechno. Casa Ecológica (Ekologický dům), která vznikla před dvěma lety, nabízí také chleba, sušenky, mýdla a dokonce i zubní pastu - to všechno je dílo doktorky Maríi Escobedové. Majitelkou je Rina Gutiérrezová, která prozradila, že její mýdla mají peelingové vlastnosti a zubní pasta předchází zubnímu kazu.

Hlavními zákazníky těchto obchodů v historickém centru Cuzka jsou turisté, neboť tyto produkty jim pomáhají připravovat organismus na dlouhé túry a výlety po posvátném údolí Inků i andských svazích. K jejich prodeji samozřejmě přispívá i jejich exotická stránka.

Nicméně, jak upozorňuje Gutiérrezová, komercializace kokových lístků má větší smysl než jen prodej originálních produktů - jde také o „zachování starých andských kultur a jejich způsobů života“.

Ovšem ekologové, vědci a odborníci bránící koku svůj úkol ještě nedokončili, neboť OSN zatím drží tuto rostlinu na seznamu škodlivých rostlin.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?