„Čekám, že díky sdílení a výměně odborných poznatků náš krok zefektivní využívání zdrojů v členských státech, a zabrání tak zdvojování činnosti při posuzování totožných výrobků,“ poznamenalkomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.
Státy unie by podle představy komise měly k posuzování nových nástrojů a léčiv k dispozici společnou metodiku a postupy. Spolupráce se má dotknout čtyř základních oblastí, kromě společného klinického hodnocení také společných vědeckých konzultací, identifikace nových technologií a dobrovolné kooperace také v dalších oblastech. Práci má koordinovat skupina složená ze zástupců členských zemí.
Jednotlivé země EU budou dál odpovídat za hodnocení neklinických, tedy třeba ekonomických, sociálních či etických aspektů zdravotnických technologií a za rozhodování o stanovení ceny a jejím proplácení.
Návrh, který přichází po dvou desetiletích dobrovolné spolupráce zemí, nyní projednají příslušní ministři a také europarlament. Po přijetí by měly státy dostat tři roky na úpravu svých vlastních pravidel.
poznámka