Stávka praktických lékařů ani demise šesti náměstků ministryně zdravotnictví pravděpodobně nebyly tím hlavním impulzem, ačkoliv to premiér tvrdil.
Faktem ale je, že stávka a události před i po ní potvrdily, v jak hluboké defenzivě se nejen ministryně, ale celé vedení ministerstva a zprostředkovaně i vláda ocitly.
Nikoho už ani nepřekvapilo, když 6. října na Palackého náměstí nejaktivněji hájil postup státu vůči rozkuráženým kolegům prezident České lékařské komory (ČLK).
Alergie
David Rath (39) před stávkujícími doktory neuspěl. Nic jiného se ani nedalo předpokládat, když mezi vůdci stávky byl Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů a praktický lékař z pražských Střešovic. Mezi oběma muži panuje nepřízeň od dob, kdy prezidentem ČLK byl Bohuslav Svoboda.
Jelínek byl tehdy blízkým Svobodovým spolupracovníkem, faktickým mluvčím komory, a uvažovalo se o tom, že by mohl Svobodu vystřídat. Všechno bylo ale jinak. K pozici prezidenta ČLK se na podzim roku 1998 agilně prodral David Rath.
Mladý internista, který v roce 1995 založil Lékařský odborový klub a brzy se stal jedním z nejautoritativnějších mluvčích lékařů. Omyl. Jan Jelínek byl jedním deníkem označen za potenciálního nástupce Milady Emmerové.
Spolu s takovými lidmi, jako je ředitel motolské fakultní nemocnice Miloslav Ludvík, bývalá náměstkyně ministra a poradkyně na úřadu vlády Běla Hejná, exministr zdravotnictví Bohumil Fišer nebo předseda sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví a šéf zdravotnické komise ČSSD Jaroslav Krákora.
Jelínek ale do této společnosti nepatří, protože má názorově blíž k ODS a k lidem z týmu stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Zato David Rath, ač kdysi sám člen ODS a později poslanecký kandidát a člen strany Svobodní demokratéLiberální strana národně sociální, má nyní k ČSSD dost blízko. Natolik, že má na post ministra zdravotnictví intenzivně našlápnuto.
Paralela
První zprávu o jeho možném jmenování náměstkem zveřejnily dva české deníky v úterý 4. října, dva dny před stávkou lékařů. Exministryně, jak byla překvapena svým odvoláním (v době, kdy jí Jíří Paroubek zavolal, aby se za ním zastavila, normálně plánovala ministerský program na několik dní dopředu), byla i tentokrát postavena před hotovou věc.
Nastalo přeříkávání, kdy jednou tvrdila, že je příchod Davida Ratha na ministerstvo její nápad, podruhé, že se jím cítí ohrožena. Tuto zdánlivou rozporuplnost lze ale racionálně vysvětlit.
Týdeník EURO má informace, že Emmerová, tlačena premiérem k razantním změnám ve vedení ministerstva, je opravdu chystala. Zhruba týden před svým odvoláním už byla dohodnuta s Vladimírem Drymlem, že nastoupí na místo náměstka.
Dryml, člen zdravotnické komise ČSSD, byl šest let ředitelem soukromé nemocnice ve Vrchlabí. Poslední rok se zabývá poradenstvím, radil mimo jiné ministryni zdravotnictví i úřadu vlády.
Jeho nástup k Emmerové mohl být pikantní proto, že Dryml náměstkem ministryně letos v květnu už skoro byl. Emmerová si to ale rozmyslela doslova ve chvíli, kdy už nesl papíry na osobní oddělení, protože jí někdo předal studii pro úřad vlády, v níž Dryml situaci na ministerstvu zdravotnictví ostře kritizoval.
Na přelomu září a října už byl ale konflikt urovnán a Dryml potvrzuje, že jednání o jeho nástupu na ministerstvo bylo vážné. Stejně vážně ale prý s Miladou Emmerovou uvažovali o tom, že by pozice náměstka ministra byla nabídnuta i Davidu Rathovi. Ne však náměstka s mimořádnými kompetencemi, ale s náplní práce vyplývající z případné reorganizace vedení resortu. Neznámá trojka. Vladimír Dryml byl označován jako druhý premiérův kandidát na ministra, ale Jiří Paroubek to výslovně vyloučil.
Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v PrazeMotole, o němž se psalo, že je v Paroubkově hledáčku, zase pro týdeník EURO vyloučil, že by měl o tento post zájem: “ Nabídku jsem nedostal a ministrem být nechci. Jsem skromný člověk, nemám na to zkušenosti, kvalifikaci ani nervy. Ať se vybírá z lidí, kteří o to stojí, těch je dost.“
Jednička
Prezident ČLK se stal hlavním premiérovým rádcem pro zdravotnictví, ačkoliv přítelem Jiřího Paroubka je dosavadní náměstek resortu zdravotnictví pro zdravotní péči Jiří Koskuba, považovaný za druhého horkého kandidáta na post ministra. A premiér má i oficiální poradkyni pro zdravotnictví Marianu Procházkovou.
S ní se Rath zná ještě z dob, kdy pracovala v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Později, za Ivana Davida, byla náměstkyní ministra zdravotnictví. Rath však popírá, že by mu Procházková dláždila k premiérovi cestu. Poznali se prý až během jarních jednání o finanční situaci ve zdravotnictví.
Model Jahn
Důvěra, kterou premiér do Ratha vkládá, musí být značná, protože Paroubek údajně energicky usiluje o jeho využití ve volební kampani. To by nemuselo přímo souviset s případnou exekutivní funkcí. Jako ministr by ale měl větší šanci ve volbách uspět a opravňovalo by to jeho nasazení na prvním místě kandidátky.
Jak potvrzují informace týdeníku EURO, je jednou z variant, že by David Rath stál jako ministr zdravotnictví v čele kandidátky ČSSD ve středních Čechách. Zde je po odchodu Stanislava Grosse z politiky potenciální volební jedničkou ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.
S Rathovým případným využitím ale část krajské organizace ostře nesouhlasí, a to přestože se za něj údajně stavěl Richard Dolejš, který se s Davidem Rathem zná. Dolejš jako blízký Grossův spojenec má však nyní ve straně podstatně menší vliv, přestože zůstává v čele středočeské krajské organizace ČSSD. Ani tyto informace se bohužel nepodařilo ověřit u aktérů.
Richard Dolejš nereagoval na telefonáty a SMS zprávy týdeníku EURO, premiérova mluvčí Lucie Orgoníková sice slíbila zajistit odpovědi na otázky, ale během uplynulého týdne se jí to nepodařilo. Praha a Karlovy Vary.
Další z variant případného volebního uplatnění Davida Ratha by byla Praha, kde Martin Jahn svoji kandidaturu vážně zvažuje. S Rathem by se zde mohl uplatnit stejný scénář: mladý, dynamický, ambiciózní nestraník a odborník v řadách ČSSD. Možností pro Rathovo nasazení je i Karlovarský kraj.
Tam by pravděpodobná stranická opozice vůči člověku, který otevřeně mluví o nutnosti posílení spoluúčasti pacientů, nezněla tak silně.
O konečné podobě krajských kandidátek budou rozhodovat krajské konference začátkem prosince. Poslední slovo ale bude mít Jiří Paroubek. Sám Rath pro týdeník EURO uvedl, že o své nominaci do voleb slyší poprvé.
„Beru to jako čirou spekulaci,“ zdůraznil a dodal, “ kdyby se to ale dostalo na stůl, pak je potřeba o tom přemýšlet, poradit se s okolím, nechat si určitý čas na konečné rozhodnutí.“ Osm měsíců zvládnu. Jedním z klíčových okamžiků v kariéře Davida Ratha bylo páteční večerní jednání sjezdu ČLK. Jeho odpůrci vítali účastníky letáky s návodem na “ derathizaci“.
Na počátku jednání prosadili, aby se hned po zprávě o činnosti hlasovalo o prezidentově odvolání. Ve svých vystoupeních mnozí delegáti Rathovi vytýkali politické ambice s odůvodněním, že se netají tím, že pokud mu premiér nabídne ministerský post, přijme ho. Řešila se proto otázka, zda bude vykonávat obě funkce souběžně. Ve svém vystoupení se Rath vyjádřil, že “ z dlouhodobého hlediska si to neumí představit“.
Z toho lze vyvozovat, že v krátkodobém horizontu by pro něj bylo únosné zastávat oba posty. Bylo by ale jistě problematické, aby jako ministr hájil úsporný program ve zdravotnictví, a jako prezident komory požadoval pro lékaře více peněz. Prezidentskou pozici pak David Rath ustál.
Proto, aby byl odvolán, zvedlo ruku 120 účastníků sjezdu, proti tomu bylo 151 delegátů. V době uzávěrky tohoto vydání týdeníku EURO bylo známo, že na nedělní jednání přijal pozvání premiér Paroubek. Nebyli to jen účastníci sjezdu, kteří se na jeho vystoupení těšili.
JOSEF MICHL, Euro
(josef. michl@ euro. cz)