„Nebudu muset chodit tak často k lékaři, recept na léky mi prý časem přijde v esemesce,“ míní žena. Pilotní projekt eReceptu spustila v dubnu jako jedna z prvních v Česku frýdeckomístecká nemocnice. Přidaly se k ní polikliniky patřící do zdravotnické skupiny Agel,na vydávání tohoto receptu se chystá i Městská nemocnice Ostrava a další zdravotnická zařízení. Roste také počet lékáren, které vydávají léky na základě elektronického receptu.
Jen v Ostravě jich je třiačtyřicet. Jejich kompletní seznam zájemci najdou na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl. cz. „Pilotní projekt ereceptu jsme spustili letos na jaře v naší ostravské poliklinice. Vzhledem k tomu, že se poměrně rychle osvědčil, zavedli jsme systém elektronických receptů postupně do všech našich poliklinik po celé České republice. A plánujeme ho také zavést v našich nemocnicích. Na nový systém si zvykli v krátké době jak lékaři, tak lékárníci,“ uvedla mluvčí zdravotnické skupiny Agel Hana Szotkowská.
Pacienti podle ní oceňují hlavně to, že všechny důležité informace jsou ukryty v čárovém kódu,takže veškeré osobní údaje vidí pouze lékař nebo lékárníka není možné je zneužít. Lékaři Městské nemocnice Ostrava budou elektronický recept předepisovat od února.
„V posledních dnech probíhala školení lékařů, kterých se to bude týkat. Elektronický recept bude předepisovat pětasedmdesát lékařů z nemocničních ambulancí,“ upřesnil mluvčí ostravské městské nemocnice na Fifejdách Jiří Maléř. Nemocniční lékárna je ale schopna léky na tento recept pacientům vydávat už nyní.
Vedoucí lékárník Zdeněk Blahuta uvedl, že systém lékárníkům a zdravotníkům zjednodušuje a urychluje práci, je bezpečný pro pacienty. Všechny eRecepty jsou v centrálním úložišti, lékař tím, že má do něj přístup, získá přehled o chování pacienta po návštěvě ambulance. „Jasně vidí, co, kdy, kde a zda si vůbec léky vyzvedl, zda proběhla generická substituce nebo záměna léků. Má přehled, co přesně a jak pacient užívá.
Lékárník v počítači vidí přesný název léku, jeho sílu, velikost balení, počítač ho také upozorní, zda při výdeji léku nedošlo k nějaké chybě. Ušetří čas, který může věnovat pacientovi,“ tvrdí Blahuta s tím, že pacient si může zkontrolovat, kdy a jaké léky mu lékaři předepsali, má přehled o své spoluúčasti a nákladech na své léčení. Předpokládá, že díky elektronickému receptu se sníží také počet vrácených receptů nemocnici, eliminují se falzifikáty a recepty, kterým prošla platnost.
Elektronický recept je možné vystavovat od roku 2008. Zatím funguje na principu dobrovolnosti, zřejmě proto drtivou většinu receptů lékaři vypisují ještě postaru. Mělo by se to ale změnit. Od roku 2015 budou zřejmě muset lékaři používat elektronické recepty povinně. Pacienti budou moci spolu s tím využít zásilkový prodej i u některých léků na předpis.
Opatření navrhl sněmovní výbor pro zdravotnictví přidat do novely zákona o léčivech. Už teď jsou povinně na elektronické recepty vydávány například léky obsahující pseudoefedrin. S povinnou elektronickou preskripcí počítá i nově schvalovaný zákon o legalizaci konopí pro léčebné účely.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.