Emmerová je sama proti všem

30. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Krize zdravotnictví dosáhla takových rozměrů, že spojila dva úhlavní nepřátele - kraje a Svaz pacientů. Ti se rozkmotřili v boji o privatizaci nemocnic. Jednoznačnou podporu lékařům v boji proti ministerstvu zdravotnictví vyslovili jak hradecký hejtman Pavel Bradík, tak pardubický Michal Rabas...


A včera se za doktory, i když opatrněji, postavil i Svaz pacientů.

„Lékařům nic jiného nezbývá. A domnívám se, že jednodenní stávkou zvolili velmi jemnou, umírněnou formu akce. Naopak se obávám, že pokud protest nepovede k výsledku, mohl by odpor lékařů přerůst do mnohem větších rozměrů,“ řekl Bradík.

„Přesně tak. Ministerstvo se ale namísto jakékoliv snahy o řešení zabetonovává ve své pozici a v podstatě nedělá nic,“ přisvědčil Rabas.

„Nechci přímo říct, že jejich protesty podporujeme, ale chápeme je. Požadují vyřešení naléhavých problémů, ale narážejí na bezkoncepčnost ministerstva,“ uvedl viceprezident Svazu pacientů Jan Šplouchal ze Svitav.

Svaz pacientů nedávno vystoupil proti probíhajícím převodům nemocnic na akciové společnosti pod správou krajů. Zdůvodnil to obavami o zachování kvality péče o pacienty.

Lékařů se v říjnové stávce zastal i jejich hlavní dlužník, Všeobecná zdravotní pojišťovna. „S ohledem na situaci ji pokládáme za plně legitimní. Sami jsme v postavení, kdy na nás krize tvrdě dopadá,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Suttner.

Hradecké noviny

MUDr. Richard IRGL

Tak jí dobře, jak to taky mohlo dopadnout v případě, že se hloupost snoubí

s politickou vypočitavostí a vědomou lží…

MUDr. Radek Kolačný

Omyl či záměrná nepravda z úst tiskového mluvčího VZP, pana Suttnera? Jak může krize tvrdě dopadat na VZP, když její zaměstnanci narozdíl od nás, lékařů, dostávají i dnes své mzdy včas a v plné výši? Teprve až oni budou muset svým rodinám vysvětlovat, proč tento měsíc opět nedonesli domů výplatu, pak může mluvit o tvrdém dopadu krize na VZP. Jinak se jedná o již dlouhodobě známý stav v Česku, kdy ti na horních palubách si ještě v potápějícím se Titaniku, rozdělují prebendy, zatímco ti dole, již glgají vodu - je smutné, ale bohužel pochopitelné, že v tomto rovnostářském státě se zachraňují úředníci a topí lékaři.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?