Emmerová navrhla sloučit pojišťovny

14. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Když premiér Jiří Paroubek o víkendu oznámil, že uvažuje o zrušení zaměstnaneckých pojišťoven a jejich sloučení s největší Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, říkal, že jde jen o nápad do debat o dlouhodobém řešení problému...


Z materiálu, který připravila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová pro zítřejší jednání vlády, ale vyplývá, že takový návrh zařadila mezi změny ve zdravotnictví.

V grafu, který popisuje varianty ke snížení deficitu zdravotního pojištění, navrhuje sloučení pojišťoven již od příštího roku.

Tak by se podle Emmerové podařilo snížit deficit z deseti miliard na jednu již v roce 2006. A v dalších letech předpokládá, že se zdravotní pojištění vyhoupne z dluhů.

DÁLE ČTĚTE:
Recept na zdravotnictví? Jediná pojišťovna

V komentáři ke grafu Emmerová právě o sloučení hovoří jako o nejlepší variantě: „Tato alternativa je nejen takřka úplným řešením deficitu, ale vytváří prostor pro velice efektivní řízení dalšího vývoje.“

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny by podle ní nadále nemohly „vyzobávat“ lukrativní pojištěnce, kteří odvádějí na pojištění hodně peněz, ale zároveň jen málo stonají.

„Tato alternativa je legitimní možností zejména z hlediska jejích významných společenských přínosů,“ tvrdí Emmerová v návrhu. Podle materiálu je volba pacientů mezi pojišťovnami příliš nákladným luxusem.

„Vláda si z navrhovaných variant bude moci vybrat. Alternativy vyplynuly i z diskusí s našimi koaličními partnery,“ říká Petr Háva z Institutu zdravotní ekonomiky a politiky, který pro Emmerovou koncepci zdravotnictví připravuje. „Konkurence je drahá, když se pojišťovny tahají o klienty.“

Proti návrhu protestuje Svaz zdravotních pojišťoven. Podle jeho výkonného ředitele Jaromíra Gajdáčka by takový návrh situaci nevylepšil: „V Polsku se vydali podobnou cestou. A po zrušení konkurence pojišťoven deficit nevyřešili. Naopak když nebude mít Všeobecná zdravotní pojišťovna konkurenci, tak si bude moci dělat, co bude chtít.“

Nelíbí se ani opoziční ODS, která by naopak ráda umožnila pojišťovnám ještě větší konkurenci. „Ukazuje se, že vláda se snaží zavést státní systém zdravotnictví. Zůstávám ale klidný, protože sloučit pojišťovny do půl roku se nemůže podařit ani pánubohu,“ tvrdí stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Stejně skeptický je i šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek: „Těžko si dokážu představit, jak by sloučení pojišťoven chtěli provést.“ Že je současný systém pojištění špatný ale přiznává: „Z obou systémů jsme si vzali to špatné. VZP je faktický monopol. Když s ní nemá nemocnice smlouvu, nemůže fungovat. Existence dalších pojišťoven zase zvyšuje režijní náklady.“

Optimální by podle něj bylo, kdyby vláda přinutila menší pojišťovny ke spojení proti VZP. „Tři či čtyři pojišťovny by si pak skutečně mohly konkurovat,“ dodal Kubek, který tak nepřímo chválí slovenský model, kde o přízeň pacientů soutěží pět pojišťoven.

Ministerský plán

Milada Emmerová v návrhu krátkodobých opatření k záchraně zdravotnictví navrhuje sloučení zdravotních pojišťoven do jedné. V grafu uvažuje o sloučení již v příštím roce.

Deficit zdravotního pojištění by již za rok klesl z deseti miliard na jednu. Od roku 2007 by deficit neexistoval. I když o sloučení hovoří jako o variantě, která by znamenala „významné společenské přínosy“, nerozvádí v materiálu, jak a kdy by se měly novelizovat potřebné zákony.

Zaměstnaneckým pojišťovnám ani opozici se návrh nelíbí. Věří ale, že ho Emmerová nestihne prosadit.

Petr Holub, Hospodářské noviny

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Uživatel: Heli

I když tuhle vládu zrovna nemusím, tak se sloučením pojišťoven lze jen souhlasit. Minimální úspora bude nejméně 3 miliardy ročně a to už snad stojí za to. A šel bych ještě dál. Proč sociální daně vybírá jeden subjekt a zdravotní daň druhý, když mají 90% činnosti a kontrol stejných. Pak by úspora mohla být i přes 7 miliard ročně a pohohlo by to doktorů i důchodcům. A to nemluvím o tom, že provozní náklady menších pojišťoven jsou zákonitě nesrovnatelně vyšší, než má VZP. Proti samozřejmě budou všichni v ZZP, kteří přijdou o teplé fleky, ale myslím, že ty peníze patří doktorům a ne úředníkům. Malé pojišťovny ať konečně dělají nadstandardní pojištění, to bych naopak VZP zakázal. A pokud se doktoři bojí monopolu VZP, proč se nebojí monopolu Správy sociálního zabezpečení ? Jen mít odvahu a pustit se do toho !

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?