Pomůže vyřešit přejezd státní hranice z Aše do Lubů pro záchranku
Pomoc při řešení problémů ve zdravotnictví v Karlovarském kraji přislíbila v úterý při své návštěvě Karlových Varů ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.
„V Karlovarském kraji není co rušit, pouze účelně zracionalizovat chod nemocnic,“ uvedla Emmerová s tím, že pomůže kraji s výrazně specifickými problémy, které tady zdravotnictví má. „Chci například pomoci s otevřením relativně krátkého přejezdu přes státní hranice pro záchranku mezi Aší a Luby,“ uvedla ministryně.
„Lze říci, že jsem připravená rovněž pomoci kraji se zřízením vlastní letecké záchranné služby. Tuto problematiku chci ale nejdříve konzultovat s těmi, kteří mají zkušenosti s jejím provozem například v Německu,“ pokračovala Emmerová, podle které je stávající počet deseti leteckých záchranných služeb v celkem čtrnácti krajích možná nadbytečný.
Proti zavedení letecké záchranky v Karlovarském kraji ale hovoří další slova ministryně: „Spíše se přikláním k tomu, že jejich celkový počet budeme redukovat, aby letecké záchranky poskytovaly lepší služby při menších nákladech,“ uvedla Emmerová, podle které si soukromé společnosti kupují za nemalé státní peníze dvoumotorové vrtulníky, aby odpovídaly technickými parametry evropským normám. Podle Emmerové by měly letecké záchranky opět spadat pod ministerstvo zdravotnictví.
Obavy z odchodu lékařů do zahraničí
Emmerová vyslovila obavy z odchodu lékařů do zahraničí. „Zejména tady u hranic s Německem to může být velký problém,“ uvedla s tím, že lékaři hledají vyšší odměny u západních sousedů. Ministryně nevyloučila rovněž podporu výstavby emergency v karlovarské nemocnici. „Nevylučovala bych takovou podporu,“ uvedla.
„Emergency by nemělo chybět v žádném kraji,“ dodala s tím, že kraj a ministerstvo příkladně spolupracují při vytváření sítě zdravotnických organizací v kraji.
„Je třeba, aby bylo v konsenzu přání a potřeby občanů s jednotným řešením sítě zdravotnické péče,“ uvedla, přičemž podle ní nebude mít vliv na vytváření sítě nemocnic jejich právní forma.
„Rozhodující budou akreditační kritéria,“ uvedla s tím, že nemocnice by mohly lépe fungovat jako neziskové zdravotnické organizace než obchodní společnosti. „Nechci ale, aby mi bylo podsouváno, že jsem jednoznačně proti nemocnicím jakožto obchodním společnostem.
Rudolf Voleman,
Právo