Emmerová vyhlášku brání, rozhodne premiér

10. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Proti lékové vyhlášce na druhé letošní pololetí protestují lékaři, nemocnice i zdravotní pojišťovny. Ministryně Milada Emmerová ale svůj návrh brání. Premiér Jiří Paroubek, před kterého se spor dostane příští týden, bude mít těžké rozhodování. Experti obou stran hodnotí vyhlášku rozdílným způsobem...


Pojišťovny očekávaly, že letos vyrostou výdaje na léky ze 40 na 45 miliard. Podle Katariny Bartíkové z ministerstva zdravotnictví se zásluhou vyhlášky růst zpomalí. Snižuje totiž ceny léků - a to uspoří do konce roku 1,2 miliardy.

Zároveň zavádí nové léky, které pomohou lidem alergickým na hadí uštknutí, postiženým rakovinou tlustého střeva, prsu, plic a kůže, schizofrenikům či nemocným s osteoporózou. Úspora se tak sníží na 850 miliónů.

Karel Němeček z Všeobecné zdravotní pojišťovny počítá jinak. Připouští, že nižší ceny mohou VZP ušetřit 900 miliónů, tato výhoda se však ztratí, protože některé léky budou smět vedle několika desítek specialistů předepisovat tisíce praktických lékařů.

Němeček to ukazuje na příkladu atorlastatinu. Denní dávka léku, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi, poklesne z dosavadních 19,26 koruny na 8,50 Kč. Dříve se však lék předepisoval jen lidem po infarktu, napříště ho může zadarmo dostat každý ze statisíců obézních lidí.

„Loni jsme za tyto léky utratili 1,75 miliardy a obáváme se, že v příštích letech to bude několikrát víc,“ říká Němeček. Na nižších cenách proto VZP ušetří jen 100 miliónů.

Nově zavedené léky budou podle Němečka dražší, než tvrdí ministerstvo, za půl roku zvýší výdaje o 1,5 miliardy. Když se připočtou vyšší výdaje zaměstnaneckých pojišťoven, dojde se k výsledku: léky budou stát ještě o dvě miliardy víc, než se čekalo.

Proto pojišťovny, lékaři a nemocnice společně vyzvali premiéra, aby platnost vyhlášky zdržel. Při svém tažení získali neočekávaného spojence v Mezinárodní asociaci farmaceutických společností.

„Ministerstvo o lécích rozhoduje zcela svévolně a neprůhledně,“ tvrdí ředitel asociace Pavel Mazan, který si už v březnu stěžoval na ministerstvo u Evropské komise. Ta se případem bude zabývat v červenci.

„Vyjádřit k vyhlášce se mohli zástupci pojišťoven i zahraničních výrobců,“ brání postup ministerstva náměstek Emmerové Radovan Suchánek. Podle Němečka a Mazana však úředníci jejich názor ignorovali.

Hospodářské noviny

REAKCE ČTENÁŘŮ:

Karel Obr

Paní Emmerová je lhářka a podvodnice podobně jako většina našich politiků. Stačí si vzpomenout na minulou lékovou vyhlášku. Emmerová tvrdila, že spoluúčast - rozuměj doplatky za léky - pacientů se nezměnění. A hle: loni jsem na léky na měsíc doplácel do stokoruny. Nyní je to skoro 600.- korun měsíčně as to je skoru 10% mého důchodu. Ono se to těm politickým zločincům mluví, když sami jsou za vodou a každý z nich pobírá za to lhaní přes 100 tisíc měsíčně. A tak nelze Emmerové věřit ani nyní, lže a podvádí a lhaní používá jako běžnou pracovní metodu.

Mgr. Jiří Zimák

Musím souhlasit s panem Obrem. Ministerstvo zdravotnictví opět lže, když tvrdí, že se změny úhrad léčiv pacientů téměř nedotknou. Stačí se podívat na detailní seznam změn, který máme od včerejška k dispozici. Z něho vyplývají tak obrovské skoky v úhradách u některých léčiv (např. enzymové přípravky na trávení), že je až s podivem, že má někdo drzost veřejně tvrdit, že se to pacientů nijak nedotkne. Samozřejmě dotkne, a to zejména v přechodném období července a srpna, kdy vedle sebe budou v lékárnách zásoby léků za staré ceny spolu s novými. A zdaleka ne všechny firmy ceny následně sníží, aby doplatky zůstaly stejné. Mnohé doplatky prostě vzrostou. Není přece možné pacienty stále převádět na jiné léky podle aktuální doplatkové situace. Lékař sice má možnost většinou vybrat levnější generikum, ale přece nebude léky pacientovi pořád měnit, podle toho, jak se ministr zdravotnictví vyspí. Ačkoli soc.dem. neustále proklamuje zdravotnictví „zadarmo“, spoluúčast pacientů zvláště v oblasti léčiv výrazně v posledních letech roste. Politici jenom všem lžou. Zdravotníkům i pacientům.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?