Snížit výdaje za léky a zároveň nezvyšovat spoluúčast pacientů. S tímto úkolem z programového prohlášení vlády si ministryně Milada Emmerová zatím neví rady.
Nejdříve přiměla ministerskou kategorizační komisi, aby rychleji sepsala vyhlášku, podle níž budou pojišťovny v příštích měsících hradit léky. Nemělo se s ní čekat až na leden, ale měla platit už od října.
Vyhláška se začala připravovat už za ministra Jozefa Kubinyiho, který tak chtěl snížit výdaje pojišťoven o víc než 50 miliónů korun měsíčně.
Milada Emmerová úspornou vyhlášku minulý pátek schválila, včera však souhlas zrušila. Zároveň oznámila, že zruší komisi, která nekvalitní materiál připravila.
„Po podrobnějším prostudování novely jsem zjistila, že neodpovídá politice sociální demokracie a programovému prohlášení vlády,“ tvrdí ministryně.
„V dnešní podobě by mohla způsobit velmi zásadní zvýšení spoluúčasti pacienta, a to i u léčby takových onemocnění, jako jsou cukrovka či vysoký krevní tlak.“
Náhlý krok ministryně překvapil lékaře, výrobce léků i pojišťovny.
DÁLE ČTĚTE: |
---|
Spoluúčast pacienta a la ČSSD\\ |
Odborná veřejnost rozhodnutí Emmerové nechápe
Prezident České lékařské komory David Rath míní, že odklad vyhlášky byl zbytečný. Zprávy o tom, že se zvýší spoluúčast, podle Ratha provázejí každou lékovou vyhlášku.
Tyto zprávy prý účelově vypouštějí farmaceutické firmy, které tak chtějí zvýšit úhradu od pojišťoven. Nikdy přitom ke zvýšení spoluúčasti nedošlo a firmy se nakonec spokojily s nižšími platbami.
„Nevím, co k rozhodnutí paní ministryni vedlo. Zdali má nějakou podrobnou analýzu, nebo zdali jen dala na tato varování,“ ptá se Rath.
Farmaceuti jsou ale překvapeni stejně: „Vůbec nechápu, co k odkladu vyhlášky vedlo,“ říká ředitel pražské pobočky Mezinárodní asociace farmaceutických společností Pavel Mazan.
Připomíná, že zvýšení spoluúčasti fakticky prosadili na jaře vládní poslanci, když zákonnou novelou snížili i počet kategorií léků z více než pěti stovek na tři sta.
Protože v každé z kategorií smí být pouze jeden plně hrazený lék, snížil se tím i jejich počet.
Podle Mazana je rozhodování o lékových vyhláškách dlouhodobě málo transparentní a ministryně by proto měla co nejlépe vysvětlit, proč tak rychle změnila názor.
Proti jsou také pojišťovny
„Takový signál svědčí, že něco není v pořádku,“ hodnotí kriticky odklad vyhlášky také tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner a dodává: „Nepříjemně se dotkne všech, kteří se jednání o lécích účastnili.“
Pojišťovnám vadí nejen to, že na lécích nebudou moci ušetřit desítky miliónů měsíčně. Zároveň zkrachovala jednání, která VZP vedla s výrobci o tzv. nejvyšších cenách, které ještě snižovaly ceny nařízené ve vyhlášce.
První kroky ministryně Emmerové ve funkci: |
---|
* Rozpustila vědeckou radu ministerstva. Ministryně tak reagovala na výrok jejího předsedy Štěpána Svačiny, který označil oxygenoterapii za neefektivní. Emmerová je zastánkyní této metody. Pochybuje o sloučení tří pražských nemocnic. Bývalý ministr Jozef Kubinyi sloučil kvůli úsporám tři pražské nemocnice, nová ministryně říká, že změna je zbytečná, a vyžádala si finanční analýzu ústavů. Zároveň žádá vládu o čtyři miliardy na opravu nemocnice v Motole. * Zrušila kategorizaci léků a navrhla rozpuštění lékové komise. Ministryně nejdříve schválila a potom zamítla vyhlášku, která měla stanovit výši úhrad pojišťoven za léky od prvního října. Vadilo jí, že vyhláška stanoví vyšší spoluúčast pacientů. Hodlá rozpustit komisi, která spoluúčast navrhla. |
Petr Holub, Aleš Vojíř, Hospodářské noviny