Tým dnes probral doporučení pro možné krizové scénáře, například očkování dětí migrantů, zejména proti TBC, či centralizaci nemocných cizinců v několika vybraných nemocnicích, aby se nákaza nešířila.
Ministerstvo zdravotnictví doporučilo soubor vyšetření lidí v uprchlických táborech a širší spektrum pro ty, kteří by v Česku měli pobývat. Experti probrali vedle očkování proti TBC i ochranu před multirezistentními kmeny.
Expertní tým dnes rovněž mluvil o proočkovanosti personálu, který přichází do kontaktu s migranty. Shoda byla v tom, že děti, které v mirační vlně přicházejí a nemají doklad o očkování, budou považovány za neočkované. Bude pro ně vytvořen speciální očkovací kalendář.
K dlouhodobým úkolům pak patří vzdělávání a proškolování zdravotníků, zejména z regionů, aby nepodceňovali rizika možné nákazy, ale také aby neměli zbytečné obavy, shrnul ministr s tím, že nadějně vypadá i vybudování speciálního infekčního centra na pražské Bulovce.
Ministr už dříve uvedl, že největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přicházejí, tuberkulóza. Migranti mohou teoreticky být také přenašeči nemocí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako je například meningokoková meningitida. Existuje také možnost importu dětské obrny ze zemí, kde se vyskytuje, jako je Nigérie, Pákistán nebo Afghánistán. Proti této nemoci se ale v Česku povinně očkuje. „Při kumulaci běženců s nízkou úrovní osobní hygieny může pak hrozit epidemický výskyt u lidí umístěných v uprchlických zařízeních,“ uvedl ministr.
Složení expertního týmu, který ustavil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) pro ochranu obyvatelstva proti přenosu infekčních nemocí.
Za ministerstvo zdravotnictví byli přítomni:
- ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)
- hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta
- vedoucí oddělení epidemiologie Odboru ochrany a podpory veřejného zdraví Sylvie Kvášová
- náměstek pro zdravotní pojištění Tom Philipp
další jmenovaní/zastupující členové:
- Helena Šebáková, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje
- profesor Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti (zástup za jmenovaného člena, předsedu společnosti profesora Romana Prymulu)
- Václava Bártů, Česká pneumologická a ftizeologická společnost (zástup za jmenovaného člena, předsedu společnosti Vítězslava Kolka)
- primářka Hana Roháčová, infekční klinika Nemocnice Na Bulovce
- profesor Jiří Beneš, Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii (zástup za jmenovanou členku, předsedkyni společnosti Pavlu Křížovou)
- Barbora Macková, vedoucí centra epidemiologie Státního zdravotního ústavu (zástup za jmenovanou členku, ředitelku ústavu Jitku Sosnovcovou)
- docent Stanislav Plíšek, Společnost infekčního lékařství (zástup za jmenovaného člena, místopředsedu společnosti primáře Petra Kümpela)
- Jiří Toman, ředitel odboru zdravotnického zabezpečení ministerstva vnitra (zástup za jmenovanou členku, náměstkyni ministra Moniku Pálkovou)
(zdroj: ministerstvo zdravotnictví)