Evropská komise také potvrdila, že na český trh se kontaminované irské maso nedostalo.
„Členské státy se žádají, aby zadržely vepřové maso a jeho produkty z Irska a kontrolovaly je na přítomnost dioxinů a PCB,“ uvedla komisařka na tiskové konferenci.
Nepřítomnost kontaminovaného masa na tuzemském trhu potvrdilo také české ministerstvo zemědělství. „Byly učiněny všechny potřebné kroky včetně analýzy kontrolních mechanismů. Prověřuje se vepřové maso i výrobky z něj. Podle dostupných informací na českém trhu v současné době žádné dioxinem kontaminované maso není,“ uvedl ministr Petr Gandalovič.
Obdobně se v neděli vyjádřil také mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Díky irskému zásahu je podle něj málo pravděpodobné, že by se do ČR nějaké kontaminované maso dostalo. Žádnou informaci o přítomnosti nebezpečného masa na domácím trhu nemá podle své mluvčí Martiny Šmídtové ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Irská vláda o víkendu nařídila potravinářskému průmyslu, aby kvůli kontaminaci dioxinem stáhl z trhu všechny produkty z vepřového masa domácí výroby. Testy ukázaly, že obsah dioxinů přesahuje v některých produktech až dvěstěkrát povolenou úroveň. Dioxiny se do masa dostaly z kontaminovaného krmiva od jednoho z dodavatelů.
Komise zjistila, že kontaminované irské vepřové se dostalo do 12 zemí EU a devíti dalších zemí a oblastí. V EU jde o Belgii, Británii, Kypr, Dánsko, Estonsko, Francii, Německo, Itálii, Polsko, Portugalsko, Švédsko a Nizozemsko.
Mluvčí komisařky Vassiliouové sdělila, že dosavadní opatření irské vlády byla v této fázi dostatečná. Zástupci národních veterinárních správ se ještě dnes sejdou k diskusi o koordinaci přístupu k tomuto problému a ve středu budou na toto téma jednat šéfové veterinárních úřadů zemí EU.
ČTK