BRUSEL -
„Ve světě tuberkulóza ročně zabíjí na dva miliony lidí a třetina světové populace je nakažena bacilem Mycobacterium tubercolosis. Ačkoli většina smrtelných případů a onemocnění se odehrává v rozvojových zemních, odolné formy bacilu se objevují mezi nejchudšími lidmi i ve vyspělých zemích. Evropská unie čelí staronové hrozbě,“ praví se v komuniké, které komise vydala v Bruselu.
Komisař Philippe Busquin připouští, že navzdory současnému vědeckému a technologickému potenciálu se dosud nepodařilo někdejší „nemoc chudých“ plně vykořenit.
„Více než kdykoli dříve platí, že jedinou cestou je soustředit a spojit úsilí, aby ze spolupráce a vědeckého pokroku mohl těžit každý,“ apeloval Busquin, který má v EK na starosti vědu a výzkum.
Za jedinou cestu k vykořenění tuberkulózy se považuje nalezení účinné očkovací látky. Dosud používaná vakcína slouží pouze k očkování dětí, ale chybí látka, která by ochránila dospělé před nakažením tuberkulózou a kterou by mohli používat i
pacienti nakažení virem HIV, představující často v chudých zemí katalyzátor šíření tuberkulózy. Tuberkulóza je ostatně jednou z hlavních příčin úmrtí nemocných AIDS.
Výzkumníci se nyní snaží najít vakcínu, která by zabírala i u dospělé populace a dala se bezpečně používat i ve špatných podmínkách nedostatečně rozvinuté zdravotnické infrastruktury. Další projekt je zaměřen na nalezení vakcíny, která by zabírala u nositelů viru HIV a která by se dala aplikovat ústně či jako nosní sprej.
ČTK