Euromednet: Zákon o neziskových nemocnicích diskriminuje soukromé

13. 12. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Připravovaný zákon o neziskových nemocnicích diskriminuje soukromá zdravotnická zařízení a brání jim získat úhrady za péči ze zdravotního pojištění. Tvrdí to předseda akciové společnosti Agel Marek Potysz...


Podle něho je chystaná norma v rozporu s ústavou.

Pod firmu Agel spadá společnost Euromednet, která vlastní a provozuje na Moravě a ve Slezsku 11 soukromých nemocnic, poliklinik a dalších zařízení.

Společnost Agel a její síť Euromednet si nedávno vzal na mušku ministr zdravotnictví David Rath, když šéfa ODS Mirka Topolánka nařkl z možné korupce.

Lídr opoziční strany by podle Ratha mohl být napojen na nemocnice Euromednetu, které prý mají nadstandardní smlouvy s VZP. Potysz dnes uvedl, že smlouvy s

pojišťovnou jsou běžné, výňatky z nich jsou i na internetu.

Představitelé Euromednetu vyzvali ministra, aby „křivé nařčení přiznal a omluvil se lékařům, zaměstnancům i pacientům“.

Podle Potysze zařízení Euromednetu ošetří v ambulancích 1,2 milionu lidí ročně a hospitalizují 88.000 osob. Kdyby začal zákon o neziskových nemocnicích platit, přišli by tito pacienti o péči, míní šéf představenstva společnosti Agel.

Podle normy by totiž nejspíš nemocnice, které by se v neziskové nezměnily, přestaly dostávat peníze z pojištění. „Přijetí zákona znamená pro české zdravotnictví totéž jako rok 1948 pro tehdejší Československo,“ řekl Potysz. Podle něj by norma přinesla znárodňování, vyvlastňování a diskriminaci soukromého vlastnictví.

Podle projednávaného zákona by zdravotnickou síť v ČR mělo tvořit asi sto neziskových nemocnic, které by byly hrazeny z pojištění. Zbývající z nynějších zhruba dvou set nemocnic by se mohly podle ministra samy rozhodnout, zda se z nich nezisková zařízení stanou.

Pokud by se nechtěly přeměnit, na úhrady z pojištění by nejspíš neměly nárok.

Tím jsou znepokojeni i odboráři v Euromednetu. Obávají se toho, že by při odříznutí nemocnic od peněz mohlo přijít o práci 4500 zaměstnanců. Požádali proto dopisem premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), aby jim dopad normy objasnil.

„Pokud se nezačne něco se zákonem dělat, nebudeme se bát jít do střetu i s vládou,“ řekl zástupce odborů nemocnice v Českém Těšíně Pavel Michna.

Potysz uvedl, že norma neupravuje ani náhrady vlastníkům a investorům za jejich „vyvlastněnou nemocnici“. Protiústavní je pak to, že zákon brání privátním nemocnicím získat peníze ze zdravotního pojištění, dodal.

Na tuto skutečnost upozorňují již delší dobu mimo jiné i zdravotnické odbory.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?