Německý europoslanec za Evropskou lidovou stranu Peter Liese, který byl zpravodajem jednoho z návrhů, po hlasování prohlásil, že Evropský parlament učinil další krok k posílení bezpečnosti pacientů, aniž by to znamenalo zvýšení byrokratické zátěže.
Unijní regulace by měla zabránit tomu, aby špatné a nekvalitní zdravotnické pomůcky a přístroje ohrožovaly zdraví a životy pacientů. Příkladem je skandál z přelomu let 2009 a 2010 s prsními implantáty francouzské společnosti PIP, které jsou nyní zakázány, neboť mohou prasknout. V České republice si implantáty PIP pořídilo zhruba 2000 žen, celosvětově pak asi 400.000.
Poslanci v diskuzi, která hlasování předcházela, zmínili také případ jistého testu HIV, dostupného na trhu několik let. Test v řadě případů nedokázal u nakažených lidí zjistit přítomnost viru HIV.
Europarlament chce, aby lékaři i pacienti měli lepší přístup ke klinickým údajům o lékařských přístrojích či pomůckách. Každý z pacientů by rovněž měl kartu s informacemi o implantátu a byl by zaregistrován, čímž by byl v případě možného problému snadno dohledatelný.
Výsledek včerejšího hlasování uvítal český sociálnědemokratický europoslanec Pavel Poc, který zmínil především problematiku opakovaného používání jednorázových prostředků. V současné době totiž není výjimečné, že se některé prostředky označené „na jedno použití“ po dezinfekci opět využívají, příkladem jsou chirurgické kleště nebo katetry. Podle europarlamentu by instituce či osoby měly v takovém případě nést odpovědnost za případná rizika a zajistit, aby bylo možné vysledovat historii takového vybavení nevhodného pro opakované využití.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).