V teplých krajích je to zbytečné, a tak tu nabývá na důležitosti nenápadné zbarvení chránící před nepřáteli.
Housenky se proto barví zeleně. Všichni motýli mají stejnou dědičnou informaci, a přesto jejich housenky dovedou přehodit výhybku vývoje dvěma různými směry.
Lišaj tabákový má jen zelené housenky. V laboratořích se sice vědcům podařilo získat mutanta, jehož housenky mají pokožku tmavší, ale ani ten neumí „přepínat“ genetický program pro barvu housenčí pokožky podle potřeby.
Biologové Yuichiro Suzuki a Frederik Nijhout z Dukeovy univerzity v americkém Durhamu to lišaje tabákové naučili. V jejich laboratoři prodělaly mutované můry během několika generací evoluci, která kdysi v přírodě zajistila volbu barvy „kabátu“ blízce příbuzným motýlům.
Suzuki vystavoval tmavě zbarvené housenky v počátečních fázích vývoje tepelným šokům. Některé na to zareagovaly zelenějším zbarvením, jiné si i pak udržely tmavou pokožku. Suzuki a Nijhout začali dělit své lišaje na dvě populace. V jedné drželi motýly, jejichž housenky zůstávaly věrné tmavé barvě. V druhé pak chovali „chameleony“, kteří vykazovali největší schopnost barevné proměny po tepelném šoku.
Tato skupina jim připravila velké překvapení. Po několika generacích tvrdého výběru nejzdatnějších „chameleonů“ se v ní objevili motýli, jejichž housenky byly při teplotách nad 28,5 OC zelené, zatímco při nižších teplotách si udržovaly tmavé zbarvení. V laboratoři tak proběhla velmi rychle evoluce a motýli získali zcela novou vlastnost.
Nepotřebovali k tomu provádět výraznější zásah do chodu vlastního organismu. Za zbarvení zodpovídá množství jednoho hormonu v těle housenky. Tmavá pokožka roste housenkám, které produkci hormonu omezí.
Výsledky studie zveřejněné v časopis Science vítají vědci jako průlomový objev. Dokazuje, že organismus může nést po dlouhou dobu mutaci, která mu zdánlivě k ničemu není. Při změně podmínek se však nositeli takové „tiché“ mutace otevírá cesta k nové výhodné vlastnosti.
Přitom si nemusí definitivně přibouchnout dveře k využívání původní vlastnosti. Na první pohled to vypadá, že nová vlastnost spadla z nebes, protože nic nenasvědčovalo tomu, že se na její vznik organismus postupně připravoval. Příhodných „tichých“ mutací může mít každý pozemský tvor „pro strýčka Příhodu“ v zásobě celou řadu.
Jaroslav Petr, Lidovky.cz