BRUSEL - uvedla komise.
V poslední době také z Ameriky přichází více nových léků než z EU. Evropa také musí čelit konkurenci z Číny, Indie nebo Singapuru, kde jsou přírodní vědy na strmém vzestupu.
Experti Evropské komise upozorňují, že členské země by měly v oblasti výzkumu přírodních věd, do nichž se počítá i farmaceutický výzkum, více spolupracovat a činnosti koordinovat.
„Určitě je to žádoucí,“ souhlasil člen rady Akademie věd ČR Josef Syka, který se účastnil konference o výzkumu v sídle EK.
Evropská komise také soudí, že vlády do výzkumu vkládají relativně málo peněz a situaci nepřidá ani to, že na evropském trhu se prosazují levnější generická léčiva.
Sedm z deseti nových léků bylo v roce 2002 amerických, zatímco v roce 1992 to byly čtyři nové výrobky z deseti. Zatímco podíl amerických léků stoupl, podíl evropských naopak klesl z šesti na dva nové léky z deseti, uvedla v Bruselu Quintana Trias, šéfka generálního ředitelství EK pro výzkum.
Syka poznamenal, že i čeští vědci přispěli nedávno významně k novinkám, například profesor Antonín Holý, který vyvinul lék, výrazně zpomalující průběh nemoci AIDS.
Americký farmaceutický trh vzrostl mezi roky 1992 a 2002 o 11,8 procenta, evropský jen sedm procent. Evropská unie sice stále dodává nejvíce léků na světový trh - podíl činí 37,5 procenta všech přípravků, avšak je to jen o dvě procenta méně, než činí podíl USA.
ČTK