BRUSEL - Lidem cestujícím do zahraničí tak odpadne starost, aby se nezapomněli pojistit.
Karta má být zavedena od 1. června 2004, přesně měsíc poté, co se unie rozšíří o deset zemí včetně České republiky.
Má nahradit papírové formuláře nejprve při krátkých, hlavně prázdninových pobytech v zahraničí.
Časem ji ale budou moci používat k úhradě zdravotní péče i studenti na zahraničních stážích, zaměstnanci na služebních cestách nebo pobytech, nebo třeba řidiči kamionů při svých mezinárodních jízdách.
K ČEMU KARTA JE? nahradí papírové formuláře při krátkých pobytech v zahraničí časem se bude moci používat i při zahraničních stážích a služebních cestách
|
V budoucnu by měla po celé EU fungovat čipová pojišťovací „chytrá“ karta, která bude obsahovat informace o zdraví pacienta.
Zjednoduší tak práci lékařům, urychlí však například i poskytování náhrad výdajů pacientům, kteří museli zaplatit za zdravotní péči poskytnutou jim v zahraničí.
Komise zpracovala přehled, které země v Evropě používají elektronické karty zdravotního pojištění.
Zaměřila se nejen na členské státy unie, ale i na země Evropského hospodářského prostoru a kandidátské státy. Situace na tomto poli je podle ní velmi různorodá.
„Některé země, například Belgie, Francie, Německo, Španělsko nebo Slovinsko, už vydaly „chytré“ karty s širokým rozsahem použití, zatímco další státy jako Řecko či Česká republika jsou zatím v plánovací fázi,“ uvedla komise. Všeobecná zdravotní pojišťovna nedávno začala čipové karty testovat v Litoměřicích.
Chytré karty mají zvýšit i mobilitu pracovních sil po EU. Do roku 2005 chce unie odstranit hlavní překážky přeshraničního pohybu pracovníků.
Proto mimo jiné rozhodli šéfové států a vlád na summitu v Barceloně v roce 2002 o zavedení karty evropského zdravotního pojištění a vyzvali komisi, aby připravila návrhy nutné k zavedení takové karty.
ČTK