„Jen za prvních šest měsíců letošního roku bylo v sedmi českých transplantačních střediscích transplantováno 237 ledvin, 32 srdcí a 63 jater. Transplantují se také slinivka břišní, Langerhansovy ostrůvky, plíce, cévní štěpy a chlopenní štěpy,“ upřesnil.
Kvalita a bezpečnost transplantací a odebírání orgánů od dárců jsou v ČR zakotveny ve vyhláškách a transplantačním zákoně, který od letoška platí v novelizované podobě.
Evropský program ACCORD se zaměřuje na dosažení srovnatelné úrovně dárcovství a transplantací v členských zemích. V projektu spolupracuje 23 zemí. ČR je ve skupině vedené Francií a Itálií. Hlavním cílem této skupiny je vytvoření jednotného systému akreditace a mezinárodního auditování transplantačních center.
Program ACCORD potrvá do roku 2015 a jeho výsledkem budou doporučení k ustavení registrů dárců a k jejich přeshraničnímu sdílení. Zdokonalit by se měly bezpečnostní standardy dárcovství a lépe by se měl využít potenciál přeshraničního dárcovství orgánů, uvedl Frýda.
Nedostatek orgánů k transplantacím představuje podle něj celosvětový problém. Vyřešit ho pomůže mezinárodní spolupráce, k tomu je nutno sjednotit základní podmínky a standardy dárcovství a transplantací orgánů.