V těchto dnech probíhá Evropský týden prevence rakoviny děložního čípku. Jedná se o první celoevropskou iniciativu týkající se veřejného zdraví.
Klade si za cíl zlepšit povědomí a porozumění problematiky rakoviny děložního čípku. V České republice ho spolupořádá Česká gynekologická a porodnická společnost. Akce probíhá do 28. ledna 2007.
Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější příčinou úmrtí u žen. Každý rok na tuto nemoc zemře 30 tisíc žen a je diagnostikováno 60 tisíc nových případů.
Pokud v prevenci této nebezpečné choroby nenastane výrazný posun, bude na Zemi před rokem 2050 milion nových případů.
Jedná se první celoevropskou iniciativu týkající se veřejného zdraví, která si klade za cíl zlepšit povědomí a porozumění problematiky rakoviny děložního čípku.
Osvětový program pořádá Evropská asociace proti rakovině děložního čípku (The European Cervical Cancer Association, ECCA), jejíž členem je i Česká gynekologická a porodnická společnost.
„Nedávný celoevropský výzkum totiž ukázal, že celých 75 procent žen potřebuje o rakovině děložního čípku více informací. Podobné byly i výsledky průzkumu společnosti STEM/MARK u českých žen. Další studie ukázala, že 84 % dotázaných zdravotnických profesionálů vyžaduje podrobnější informace o této problematice. V reakci na tyto alarmující závěry je naším zájmem informovat co nejvíce žen o této zákeřné nemoci a přesvědčit je, že pravidelný screening ve formě stěru z čípku je naprosto minimum, který pro sebe a své zdraví mohou udělat,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické společnosti, spolupořadatele Evropského týdne prevence rakoviny děložního čípku.
200 typů HPV
Celkově je známo více než 200 typů Human papilloma virů (HPV). Sexuálním stykem se přenáší okolo 35 typů. Ty se dělí podle rizika vyvolání rakoviny na typy HPV s nízkým rizikem a ty s vysokým rizikem. Za vznikem rakoviny nejčastěji (až v 70 procentech) stojí typy 16 a 18. Během života se s HPV infekcí setkává až 80 procent žen.
„Pravidelný screening je při vyhledávání rakoviny děložního čípku nejvíce efektivní – ženy na něj mají nárok ze zdravotního pojištění. Díky screeningu lze rozpoznat změny na děložním čípku v již velmi raném stadiu onemocnění a začít tak s efektivní léčbou ve chvíli, kdy je naděje na plné uzdravení,“ konstatuje prof. MUDr. Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině, která se už přes 15 let podílí na edukačních programech o rakovině pro českou veřejnost.
Pravidelný screening může vhodně doplňovat i zcela nové očkování proti viru HPV, původci rakoviny děložního čípku. Na trhu již je jedna vakcína určená mladým ženám a dívkám do 26 let, druhá, určená všem ženám, přijde na trh v průběhu roku 2007.
„Ženy samotné by se měly více zapojit do diskuze se svými odbornými lékaři a poskytovateli péče. Jen dialog s informovaným člověkem vede ke změně, v tomto případě ke zlepšení situace. A dialog je jednou z priorit Evropského týdne prevence rakoviny děložního čípku,“ uzavírá profesor Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině.
(red), www.Zdravi.Euro.cz