Ministerstvo zdravotnictví na webu uvedlo, že nemocnice musí nově všechny bonusy vykazovat, evidovat veřejné zakázky a připravuje pro ně společné nákupy. „Pokud budeme mít detailně zveřejněné všechny ceny všeho, tak bude jediný důsledek - bude to významným způsobem dražší,“ uvedl Ludvík. Podle něj je české zdravotnictví podfinancované asi o 30 miliard korun ročně. „Část těch peněz máme díky tomu, že máme schopnost domluvit si slevu nebo bonus,“ dodal.
Na bonusy nemocnic, které dostávají od firem za odběr léků nebo zdravotnického materiálu, se zaměřilo i současné vedení ministerstva. Poté, co se jimi začalo zabývat i státní zastupitelství, přistoupilo k zavedení povinnosti mít pro jejich účtování samostatný účet a každý bonus podložený písemnou smlouvou, kterou zveřejní v registru smluv.
„Všechny bonusy musí být řádně zaúčtovány v účetnictví organizace na speciálním analytickém účtu, aby bylo zřejmé, jaký je jejich objem. Příjmy z obdržených bonusů je přímo řízená organizace povinna použít výhradně na úhradu nákladů z hlavní činnosti organizace, především na úhradu nákladů spojených s provozem zdravotnického zařízení a jeho modernizací,“ uvedlo ministerstvo.
Podle Ludvíka, ředitele Fakultní nemocnice v Motole, může zveřejnění činit nemocnicím problémy. „Regulační orgány ostatních zemí to budou sledovat a také tlačit úhrady níž,“ vysvětlil. Středoevropský a východoevropský farmaceutický trh tvoří pro ně podle Ludvíka jen dvě procenta trhu, z něj je Česká republika asi desetina. Bývalý ministr se tak domnívá, že firmy raději slevy a bonusy českým odběratelům poskytovat přestanou.
Ludvík kritizuje registr smluv a další prvky transparentnosti ve zdravotnictví dlouhodobě. Snažil se prosadit ze zákona výjimku. Před dvěma lety v médiích uvedl, že nemalé finanční a časové náklady přináší nemocnici Motol zákon 106 o svobodném přístupu k informacím.
Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) transparentnost opakovaně zmiňuje jako svou prioritu. Zveřejňuje například složení poradních orgánů ministerstva, různých komisí a pracovních skupin včetně komise, která schvaluje nemocnicím pořízení nových přístrojů, a odůvodnění jejích rozhodnutí. Do budoucna chce také zveřejňovat výsledky měření kvality různých poskytovatelů zdravotní péče.
Příkaz ministra z letošního dubna kromě bonusů také upravuje, kdy nemocnice může použít výjimku za zákona o zadávání veřejných zakázek. „Zejména u nahodilého nákupu, který nemocnice často používaly při nákupu léků, nově ministerstvo požaduje, aby tuto výjimku používaly skutečně pouze ve výjimečných případech,“ uvedl resort na webu. Každý případ musí řádně zdůvodnit. Ministerstvo také připravuje pro nemocnice společné nákupy, aktuálně vytipovávají komodity, které bude možné nakupovat centrálně.