„Největší neshoda je na poplatcích ve zdravotnictví. Všechny strany mají rozdílné názory,“ řekl Právu exministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Rozhodnutí o poplatcích a jejich výši tak experti přenesli na lídry stran. Shoda je naopak v tom, že reforma se musí připravit tak, aby se nastartovala v roce 2012.
V ČEM JE NAPŘÍKLAD SHODA
- Standardní zdravotní péče bude plně hrazena. Pokud bude někdo chtít dražší variantu péče, zaplatí si rozdíl v ceně. Tento systém předpokládá i vznik komerčního připojištění.
- Zpřísní se dozor nad zdravotními pojišťovnami jak po stránce hospodářské, tak péče o pojištěnce.
- Bodový systém nahradí nákup péče za reálné ceny v korunách.
- Systém více zdravotních pojišťoven zůstane zachován, sloučena má být zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a vojenská zdravotní pojišťovna.
- Reforma zdravotnictví je nutná a musí být legislativně připravena tak, aby se dala nastartovat od ledna 2012.
- Budou zrušeny tabulkové platy ve zdravotnictví, mimo jiné proto, aby nebyla blokována výše odměny zdravotníků po dokončení postgraduálního vzdělávání a byla umožněna vyšší motivační mzda.
- Budou zavedeny transparentní čekací seznamy pro jednotlivé druhy zdravotní péče.
- Zdravotnická záchranná služba bude na celostátní úrovni jednotná, bude definována samostatným zákonem.
- Nemocenské dávky budou převedeny na nemocenské pojištění, které budou provádět zdravotní pojišťovny.
V ČEM JE NESHODA
- V poplatcích ODS je chce zachovat ve stávající výši. Věci veřejné požadují zrušit platbu za položku na receptu. Alternativou k tomu je, že levné léky do 50 korun by si pacienti platili v plné výši ze svého. TOP 09 požaduje zvýšení poplatků z 30 na 50 korun, ale za celý recept, nikoli za položku na receptu, zvýšit z 30 na 50 korun poplatek u praktického lékaře a ambulantního specialisty, zvýšit poplatek v nemocnici ze současných 60 na 100 korun a zvýšit poplatek za pohotovost ze současných 90 na 100 korun.
- Zda má lékař dál předepisovat pacientovi konkrétní lék, nebo na recept uvádět jen účinnou látku a pacient po dohodě s lékárníkem si pak v lékárně vybere lék. To kritizují zejména lékaři s odůvodněním, že léky se stejnou účinnou látkou mohou v důsledku doprovodných substancí působit na pacienty různě a jen lékař může o léku rozhodnout.