Neužil uvedl, že tělo se vyrovnává s vysokými teplotami řadou regulačních mechanismů - rozšíření cév teplem hlavně v kůži způsobí odvod energie, současně se člověk více potí, tělo ztrácí vodu a s potem i některé minerální látky, které jsou důležité pro správnou funkci srdce a cév.
„Ztráta vody způsobí snížení objemu cirkulující krve, pokles krevního tlaku a nastartuje další kompenzační mechanismy, jako zvýšení srdeční činnosti či zesílení stahů srdečního svalu,“ upřesnil.
Zdravý člověk zvládá tyto regulační pochody bez problémů. Naproti tomu u pacienta s ischemickou chorobou srdeční způsobí klesající průtok krve srdečními tepnami nedostatečné okysličení srdečního svalu. Následkem je vznik anginy pectoris nebo její zhoršení. Projeví se typickou bolestí na prsou, v extrémních případech infarktem.
Tropická vedra jsou podle Neužila problémem i pro nemocné s vysokým tlakem. Horkem se cévy rozšíří, což spolu s odvodněním může vést k výraznému poklesu tlaku s nedokrevností mozku. Hrozí také srdeční selhání a poruchy srdečního rytmu.
Pacienti by se měli poradit se svým lékařem o užívání léků. Se slunečním zářením reaguje nevhodně účinná látka amiodarone, kterou se léčí srdeční arytmie. Působení léků ovlivní strava, v létě jedí lidé více zeleniny, což mění účinnost přípravků na krevní srážlivost, jako je warfarin.
Kardiaci by se podle Neužila měli v horku šetřit, vyhnout se těžší fyzické zátěži. Na slunci by se neměli zdržovat v poledním žáru. Volit by měli vhodné pohybové aktivity jako turistiku či relaxační plavání. Při sportu by si měli hlídat tepovou frekvenci, neměla by přesáhnout 75 procent maximální tepové frekvence.
V horku by měli věnovat pozornost pitnému režimu, Neužil radí vypít tři až čtyři litry tekutin denně, střídat vodu, ovocné čaje, minerálky a nepít sladké limonády, džusy a kolové nápoje.