"Naší nevýhodou je, že máme pět kilometrů od nové nemocnice hodně starou část (Bory), která chátrá. Musíme tedy nejen budovat nový Lochotín, ale i hodně rekonstruovat," řekl. Na Borech stále zůstává II. interní klinika, infekční klinika, ORL, plicní, kožní, urologie a klinická farmakologie.
K tomu, aby mohla FN opustit borský areál, musí mít novou chirurgii za dvě miliardy Kč, která by mohla stát v roce 2024 až 2025. Další fází bude pavilon laboratorní diagnostiky a poslední blok infekčních chorob - kožní, plicní a infekční. "Tyto tři samostatné budovy bychom chtěli vybudovat na Lochotíně, aby se celek kompletně uzavřel a aby nemocnice poskytovala veškerou akutní péči včetně specializované a superspecializované," uvedl Šimánek. V ideálním případě by se to mělo podařit v roce 2030. Schválenou strategickou investicí státu je ale zatím jen pavilon chirurgie.
Nový blok laboratoří by přišel odhadem na 500 milionů Kč. "Uvolnil by se tak střed nemocnice a zlepšila by se logistika. Vznikly by oddělené chodby pro personál, pacienty a veřejnost," uvedl Šimánek. Laboratoře biologie, hematologie, patologie, mikrobiologie, soudního lékařství a genetiky by se soustředily do jedné budovy. Uspořili by se zaměstnanci, přístroje, čas i materiál, který se teď často převáží z Lochotína na Bory a zpět.
Bývalá vojenská nemocnice vedle současného areálu na Borech zůstane malým lokálním zařízením pro centrum města a část jihu Plzeňska. Fakultní nemocnice v ní od prázdnin rekonstruuje kuchyni, jídelnu i dlouho nevyužívanou lékárnu, vše za 70 až 80 milionů Kč. Nemocnice má sice lékárnu v borském areálu, je ale špatně přístupná, nedá se rekonstruovat a kvůli roztříštěnosti klinik není příliš využívaná. Ve vojenské nemocnici bude bezbariérová lékárna mezi chirurgickým a interním oddělením. Pacienti vyjdou z ambulancí a půjdou hned pro léky. "U nás je navíc budou mít vždy levnější. Konkurujeme řetězcům, marži máme minimální," řekl Šimánek. Kuchyně začne fungovat koncem roku, jídelna a lékárna začátkem roku 2020.