Falešné recepty jsou i na Ostravsku a lékárníci je často ani nepoznají

11. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Případy padělaných receptů, s nimiž se setkali v poslední době někteří lékárníci na jihu Čech, znají i ostravští lékárníci. Shodují se přitom, že se jedná o problém dlouhodobý, který zřejmě nikdy ze zdravotnictví nevymizí, a to ani v Česku, ani v jiných zemích...


Pro mnohé koumáky totiž není problém koupit si prázdné lékařské předpisy, nechat si zhotovit razítko lékaře, recept si vyplnit a lék si prostě vyzvednout.

“ Rozhodně to není nějaké novum, u nás se setkáme s falešným receptem tak dvakrát do roka,“ řekla jedna z ostravských lékárnic, jež si nepřála zveřejnit své jméno. Dodala, že to, co se ale změnilo, je vynalézavost podvodníků, kteří předkládají stále dokonalejší recepty.

„Opravdu někdy nepoznáme, že se jedná o padělek. Dotyční jsou už na takové výši, že jejich recepty mají všechno, co mají mít,“ dodala s tím, že dříve se daly falzifikáty rozeznat třeba podle toho, že gynekolog předepsal lék na kašel pacientovi mužského pohlaví.

“ Dá se to také poznat podle toho, že jméno lékaře na receptu neodpovídá jeho identifikačnímu číslu,“ uvedla příklad farmaceutka.

Stejné zkušenosti mají i v další z lékáren v OstravěPorubě. Ani zde si nepřáli uvést svá jména. “ Několikrát do roka se s padělky receptů setkáme. Už jsme se setkali na zfalšovaných receptech s anaboliky, codeiny nebo spiropentem, což je lék pro astmatiky,“ popsala porubská lékárnice.

I ona zdůraznila, že fantazie těchto podvodníků nezná mezí. “ Většinou na to přijdeme, když nám pojišťovna lék nezaplatí,“ doplnila. Oznámení o falešných předpisech a zároveň krádežích razítek lékařů se scházejí na odborech zdravotnictví krajských úřadů.

„Když se k nám dostane nějaké takové oznámení, rozesíláme tuto informaci mailem nebo poštou všem lékárnám v Moravskoslezském kraji. Informujeme také odbory zdravotnictví krajských úřadů v ostatních krajích. Totéž dělají i ony,“ řekla redakci Petra Eliášová, pověřená vedením odboru zdravotnictví Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě.

Dodala, že s těmito případy se setkávají zhruba čtyřikrát měsíčně. “ Naposledy to bylo v polovině července, kdy nás o padělaném receptu informoval Krajský úřad Jihočeského kraje,“ prozradila Eliášová.

Marie Stypková,

Deniky Bohemia

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?