Farmaceuti chtějí vyvíjet obdoby nových léků už v patentové lhůtě

30. 6. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Výrobci generických léčiv usilují o to, aby mohli své obdoby originálních léků i v EU vyvíjet ještě v jejich ochranné patentové lhůtě."Moderní levnější medikamenty by se tak mohly k evropským pacientům dostat i o několik let dříve než dnes," uvedl předseda představenstva ČAFF Václav Rejholec...


PRAHA - Výrobci generických léčiv usilují o to, aby mohli své obdoby originálních léků i v EU vyvíjet ještě v jejich ochranné patentové lhůtě. Moderní levnější medikamenty by se tak mohly k evropským pacientům dostat i o několik let dříve než dnes.

Uvedl to předseda představenstva České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Václav Rejholec.

Nová legislativní opatření v EU se v Praze stala jedním z témat 7. konference Mezinárodní farmaceutické aliance výrobců generických léčiv (IGPA), které se od 28. do 30. června účastní čtyři stovky farmaceutů z Evropy, Ameriky i Asie.

Generické farmaceutické firmy mohou v Evropě začít s vývojem léku z patentovaných molekul až po uplynutí 20 let ochranné lhůty.

„Po změně legislativy by bylo možné začít léky vyrábět a prodávat okamžitě po vypršení patentu. Nyní se lék vyvíjí až poté, takže se ztratí tři až čtyři roky,“ upřesnil Rejholec.

Generika jsou obdoby originálních, nově vyvinutých léčiv. Generické farmaceutické firmy nemusejí již opakovat výzkum a všechny testy účinných látek, využijí patentovanou substanci. Z ní vytvoří vlastní ekvivalent léku.

SPOTŘEBA LÉČIV V ČR:
Za rok 2003 utratili Češiza léky 45 miliard korun.Lidé navíc vydali dalšíchpět miliard za vitamíny,přípravky na hubnutía další potravinové doplňky.

Výsledkem je stejně účinný preparát za mnohem nižší cenu. Velká konkurence generických společností, které pak nabízejí srovnatelné přípravky, ji někdy srazí dokonce na desetinu originálního preparátu.

Firmy, které nové přípravky vyvíjejí, se snaží o co nejdelší ochranu svého objevu. Příliš silná ochranářská opatření však podle odborníků brzdí rozvoj konkurence a více nemotivují společnosti ani k dalšímu výzkumu nových léčebných molekul.

Zatímco EU má podle farmaceutů nejsilnější ochranu na světě, v USA je možné s vývojem generik podle Rejholce začít již v ochranné patentové lhůtě. Podle Evropské generické asociace (EGA) přitom zhruba polovina nových léků vzniká právě ve Spojených státech, na Evropu připadá asi třetina.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?