Farmaceutická firma pokutována za smrt 14 dětí

29. 5. 2012 7:01
přidejte názor
Autor: Redakce
Po zprávě vydané Národní správou pro medicínu, výživu a technologie (ANMAT ve španělštině) dostaly argentinské laboratoře společnosti GlaxoSmithKline Argentina od soudu (předsedal mu soudce Marcel Aguinsky) pokutu 400 tisíc pesos (1,8 milionu korun) za zabití 14 dětí při nezákonných pokusných očkováních laboratorní vakcínou.


Dvěma lékařům – Héctoru Abateovi a Migueli Tregnaghi – byla každému uložena pokuta 300 tisíc pesos (1,3 milionu korun) za nesrovnalosti v průběhu studie.

Pokuty byly uděleny za experimentování s lidmi, padělání povolení rodičů, aby se děti mohly zúčastnit pokusů očkovacích vakcín prováděných v laboratoři v letech 2007-2008.

Od roku 2007 bylo 15 tisíc dětí ve věku do jednoho roku z Mendoza, San Juan a Santiago del Estero zahrnuto do tohoto výzkumu. Děti se rekrutovaly z chudých rodin, které přišly do veřejné nemocnice.

Celkem 7 dětí zemřelo v Santiago del Estero, 5 v Mendoze a 2 v San Juan.

Pediatrička Ana Marchese, která ohlásila případ argentinské federaci pracovníků ve zdravotnictví (FESPROSA ve španělštině) a která pracovala ve veřejné dětské nemocnici Evy Perón v Santiago del Estero v době, kdy tam pokusná očkování probíhala, řekla dnes ráno v rozhovoru s Continental AM rádiem:

Společnost GSK Argentina rekrutovala v nemocnici několik lékařů – zaměstnanců nemocnice. Tito lékaři zneužívali negramotnosti mnoha rodičů, které nutili k podpisu 28-stránkového souhlasu s tím, že poskytnou své děti k tomuto ošetření a zapojí je do pokusného očkování. Laboratoře nesmějí experimentovat v Evropě nebo ve Spojených státech, a tak to dělají v zemích třetího světa. Kolumbie a Panama byly společností GSK rovněž vybrány pro zkušební testy vakcín proti pneumokokovým bakteriím.

Podobně, Marchese, vysvětlila modus operandi:

Jakmile vybraný pacient přišel, automaticky zmizel, protože ho vzali někam jinam, kde mohl být ošetřován lékaři, speciálně najatými společností GSK. Tato praxe není legální, vylučuje jakýkoli druh státní kontroly a nesplňuje ani minimální etické požadavky.

Marchese také připomněla, že laboratorní pokusy na lidech jsou v Argentině nelegální. Dále vysvětlila, že v mnoha konkrétních případech, pediatři, provádějící pokusy, nereagovali na otázky znepokojených rodičů, kteří byli svědky reakcí svých dětí na toto očkování.

Podle Marchese, pro stejné nemoci již existují velmi dobré očkovací látky, avšak laboratoře zajímá jen jejich vlastní bussiness.

Guvernér Santiago del Estero, Gerardo Zamora, se k tomuto zneužívání nikdy nevyjádřil a stejně tak se ani národní poslanci a senátoři neobtěžovali zúčastnit diskuzí na toto horké téma, které má odezvu po celém světě. Marchese se také stydí za mlčení vědecké obce.

Julieta Ovejero, teta jednoho z šesti dětí, které zemřely v Santiago del Estero, prohlásila, že mnoho lidí chtělo skončit svou účast v pokusu, ale nebylo jim to dovoleno. Nutili je k další účasti pod hrozbou, že pokud opustí výzkum, nedostanou již žádná jiná očkování.

V průběhu roku 2008 pokračovaly pokusy s očkováním nových vakcín i navzdory zprávám vydaným FESPROSA a odpovědné osoby novinářům tvrdily, že postupují v souladu se zákony. Soudní výnos však uvádí, že laboratoře i zúčastnění lékaři porušili všechny zákonné požadavky pro provádění klinických zkoušek na dětech.

Kupodivu, v témže roce pediatr Enrique Smith, jeden z hlavních vyšetřovatelů, řekl novinářům:

„V celé zemi zemřelo jen 12 z nich, což je velmi nízké číslo ve srovnání s úmrtností na onemocnění dýchacích cest způsobené pneumokokovými bakteriemi.“

V Santiago del Estero, jedné z nejchudších provincií země, byly pokusy povoleny v době, kdy byl bratr tohoto vyšetřovatele, Juan Carlos Smith, provinčním ministrem zdravotnictví.

Podle FESPROSA: „Laboratoř zaplatila 8 tisíc dolarů za každé dítě, které se zúčastnilo pokusného očkování, ale nic (z těch peněz) nezůstalo v provincii, která poskytla veřejná zařízení a zdravotnické pracovníky pro soukromý výzkum.“

GlaxoSmithKline je soukromá globální farmaceutická firma s hlavním sídlem v Londýně. Podle tržeb jde o třetí největší farmaceutickou společnost hned po společnosti Johnson & Johnson a Pfizer.

Je ironií, že pokud navštívíte webové stránky GlaxoSmithKline Argentina, vítájí vás nápisem: Máme náročnou a inspirující misi s cílem zlepšit kvalitu lidského života tím, že umožníme lidem být aktivnější, cítit se lépe a žít déle.

Podle webu www.GSK.com byla společnost Glaxo původně výrobcem dětského jídla, který zpracovával místní mléko pro kojeneckou výživu stejného jména. GSK byla založena v roce 1904 v Bunnythorpe, na Novém Zélandu. Výrobek byl prodáván v roce 1930 pod heslem Glaxo buduje roztomilá miminka.

Výrobní centrum GlaxoSmithKline Argentina o rozloze 28 333m2 se nachází ve městě San Fernando v severní části okresu Buenos Aires.
GSK fined after over vaccine trials; 14 babies reported dead vyšel v Buenos Aires Herald 3. ledna. Překlad maru.

Poznámka překladatele:

Stejným sloganem nás vítají webové stránky pobočky GlaxoSmithKline v České republice - http://www.gsk.cz/

V tiskových zprávách je na prvním místě novinka z 22.12. 2012: Společnost GSK rozšíří dodávky pneumokokové vakcíny do zemí třetího světa.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?