Finanční skupiny na Slovensku vstupují do zdravotnictví

28. 7. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Velké finanční skupiny na Slovensku začínají pronikat do zdravotnictví. Po společnosti Penta, která aktivity ve zdravotnictví neustále rozšiřuje, se nyní výrazněji chystá prosadit i společnost J&T, budoucnost v této oblasti vidí i Slávia Capital. Důvodem je slibný byznys...


„Učinili jsme už první kroky, které by měly vést k získání smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Připravujeme si pozici na razantnější vstup do zdravotnictví,“ sdělil mluvčí J&T Maroš Sýkora.

Finanční společnosti nepopírají, že se o tuto oblast zajímají proto, protože je v ní soustředěno hodně peněz. Dalším důvodem zájmu je stabilita zdravotnictví, tedy fakt, že zdravotní péči budou lidé vždy potřebovat. Návratnost investovaných prostředků a zisk je tak velmi pravděpodobný.

„Pozorně sledujeme vývoj zdravotní reformy, i na tom do značné míry závisí, zda se budeme chtít v této oblasti více prosadit. Jak, kdy a v jaké míře se ještě nyní nedá říci,“ dodal Sýkora.

Pokud si stát neponechá dostatečnou kontrolu nad zdravotní péčí, pronikání finančních skupin na zdravotnický trh se může odrazit na její dostupnosti pro obyčejné lidi. Upozorňuje na to finanční analytik mezinárodní bankovní společnosti, který si nepřeje být jmenován.

„Trh nedovolí přežít malým a slabým, stát tu musí garantovat nějakou kontrolu. Jinak na to doplatí lidé z nejslabších regiónů, kteří si nebudou moci dovolit platit za ošetření,“ upozornil.

Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac se však ohrožení dostupnosti péče o pacienty neobává. Podle zákona musí mít stát ve velkých nemocnicích minimálně 51 procent akcií.

Finanční skupiny si zatím nemocnice jen pronajímají, nekupují. J&T v současnosti čeká na rozhodnutí Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí, jestli jí vydá povolení na zřízení vlastní zdravotní pojišťovny nebo ne.

„Momentálně je jednání přerušené, vyzvali jsme J&T, aby odstranila nedostatky,“ uvedl ředitel sekce dohledu nad zdravotním pojištěním Michal Horváth.

Svoji zdravotní pojišťovnu má i finanční skupina Penta. Jde o Vzájemnou zdravotní pojišťovnu Důvěra. Kromě toho zanedlouho získá do pronájmu nemocnice v Humenném a ve Svidníku.

Její dceřinná společnost Penty – Mirakl – získala několik lékáren a pokračuje v jednání o vstupu do dalších. Penta se přihlásila do tendru na provoz rychlé zdravotní pomoci, uvažuje i o investování do laboratorních zařízení.

Penta v zahraničí

Penta podniká ve zdravotnictví i za hranicemi. Letos se prosadila na trhu lékáren v Polsku, v Čechách vlastní společnost Česká lékárna, a.s. a provozuje Léčebnu dlouhodobě nemocných Ledeč. Zároveň zkoumá další možnosti investování do zdravotnictví v České republice.

Společnost J&T je zatím jen správcem lázní Štrbské pleso a neúspěšně se pokusila získat léčebnu Vyšné Hágy. Zúčastnila se ještě výběrového řízení na pronájem Nemocnice s poliklinikou Prievidza se sídlem v Bojnicích. Tendr ale samosprávný kraj předčasně ukončil.

Pravda

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?