Stejné prognózy mají i pro vývoj za rok celkový.
Je čas na úspory
Minulý týden navzdory zvýšení výnosů americká společnost Abbott oznámila zrušení sedmi set pracovních míst. Škrty jí mají pomoci ročně ušetřit dvě stě miliónů dolarů.
Po konkurentech Pfizer a Wyeth je Abbott již třetím americkým farmaceutickým koncernem, který letos oznámil, že bude snižovat náklady. Pfizer na jaře odstartoval úsporný program v hodnotě téměř čtyř miliard dolarů, Wyeth pak před několika týdny prohlásil, že zhruba o třetinu sníží své kapacity v distribuci.
Podle očekávání expertů se k nim ještě další firmy přidají. Jedním z kandidátů je americký koncern Merck&Co, který se jednak musí vyrovnat s tím, že vyprší ochranné patenty na některé jeho léky, a který zadruhé právě prodělává těžký soudní spor kvůli medikamentu Vioxx, který musel loni v září stáhnout z trhu.
„Výrobce snižovat náklad nutí obtížné provozní podmínky a chystající se reforma systému zdravotní péče v USA,“ zdůvodňuje kroky společností nedávná studie americké investiční banky Morgan Stanley. Americký takzvaný medicare systém je druhem státního zdravotního pojištění pro staré a postižené osoby.
Nedávno byly jeho pravomoci, co se týče úhrady léků, rozšířeny, což sice podle expertů zaručí zvýšení poptávky, na druhou stranu to ale pro výrobce zřejmě znamená, že se jim v budoucnu bude hůře prosazovat zvýšení ceny těchto medikamentů. Mnoha velkým koncernům, jako je Pfizer či Merck&Co, doběhnou patenty na léky, které vždy dosahovaly vysokého obratu.
Čeká se mírný růst
Podle dosavadních odhadů bank by se obraty a zisky firem měly v průměru zvýšit o šest až sedm procent. Nicméně nutno říci, že mezi jednotlivými koncerny jsou velké rozdíly.
Zatímco u firem Merck&Co a Bristol-Myers analytici počítají s poklesem, ostatní společnosti podle nich vykážou růst nadprůměrný. Prvním důkazem již byl například Abbott, který obrat zvýšil o 17 procent na 4,7 miliardy dolarů a čistý zisk o sedm procent na 877 miliónů dolarů.
Silného růstu společnost dosáhla jednak u léku na revma, Humira, který koncern před několika lety převzal od BASF, dobře se vyvíjel i lék Mobic, který profitoval ze znepokojení kolem konkurenčních medikamentů, jako je Vioxx, a svůj obrat ztrojnásobil.
Pozitivně minulý týden překvapil také švýcarský Novartis, jehož čistý zisk za první pololetí vzrostl o 12,4 procenta na 3,1 miliardy dolarů. Firma v současnosti disponuje dvěma takzvanými blockbustery neboli léky, jejichž obrat přesahuje jednu miliardu dolarů.
Vydělávají léky na rakovinu
Jedním z nich je přípravek na krevní tlak, Diovan, jehož obrat stoupl o 16 procent na 1,8 miliardy dolarů, druhým je medikament Glives na leukémii, jehož obrat vzrostl o 30 procent na jednu miliardu dolarů.
Velký nárůst zaznamenala také firma Genentech, jejíž obrat za druhý kvartál vzrostl o více než třetinu a zisk o 58 procent. Biotechnologická firma profitovala především z velkého úspěchu svých medikamentů na léčbu rakoviny.
Tyto výsledky se zřejmě odrazí také na výsledcích jejího většinového vlastníka, švýcarské farmaceutické společnosti Roche, která své pololetní výsledky předloží ve středu.
Podle odhadů odborníků z Deutsche Bank by její čistý zisk mohl sice kvůli jednorázovým efektům klesnout, provozně by ale mohl až o pětinu stoupnout.
Podobně by to mohlo být i u konkurenta Sanofi-Aventis, který má výsledky předložit v úterý. Ve středu své výsledky zveřejní američtí konkurenti Pfizer a Wyeth, o den později Eli Lilly, Merck&Co a Schering Plough.
Siegfried Hofmann, Hospodářské noviny