Podle ředitele Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Romana Havlíka, Ph.D. zvažovalo její vedení i rekonstrukci a využití stávajících objektů. „Ukázalo se však, že už neodpovídají nárokům současné medicíny a požadavkům na komfort pacientů. Těm zůstáváme stále ještě dlužni v jedné věci. Pacientům je totiž obvykle jedno, zda je léčí technika za desítky nebo stovky milionů korun, ale velmi citlivě vnímají to, jestli mají k dispozici vlastní sociální zařízení. A jsem velmi rád, že jim v nové budově můžeme zajistit standard té nejvyšší úrovně,“ kvituje ředitel Havlík.
Nová budova s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím vyrůstala od února loňského roku v sousedství chirurgického komplexu. Její součástí je také jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji. V objektu se nacházejí rovněž speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty. Stavba s půdorysem ve tvaru písmene U je pozoruhodná také z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes.
Slavnostního otevření nové interní kliniky se zúčastnila také náměstkyně ministra zdravotnictví MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., MPH, kterou dle jejích slov těší stoupající úroveň zdravotnických služeb napříč celou republikou. „V olomoucké nemocnici je to znát zejména. Všichni víme, že v gastroenterologických onemocněních typu nádorů tlustého střeva a konečníku jsme bohužel na světové špici, takže je správné, že se právě do léčby těchto nemocí investují odpovídající prostředky,“ říká MUDr. Šteflová.
Jako první se do nové budovy nastěhovali pracovníci a pacienti Oddělení geriatrie FN Olomouc. „Těšili jsme se na to už tři roky,“ říká vrchní sestra Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc Mgr. Bc. Libuše Danielová, která ocenila i skutečnost, že personál měl možnost během výstavby do budoucí podoby objektu zasahovat. „A už nyní je znát, že se tu budeme všichni cítit komfortně a bezpečně. Pacienti budou mít díky jedno a dvoulůžkovým pokojům maximální míru intimity. Myslelo se také na personál a jeho zázemí a v neposlední řadě na výukové prostory pro studenty,“ těší Danielovou.
Autorem projektu stavby za necelých 398 milionů korun, z nichž bezmála třetinu pokryla dotace Ministerstva zdravotnictví ČR a zbývající prostředky hradila nemocnice z vlastních zdrojů, je Ing. arch. Adam Rujbr ze společnosti Adam Rujbr Architects. „Nová klinika má řadu inovací, jedná se o první nemocniční stavbu v pasivním energetickém standardu a jsou zde poprvé v České republice použity chlazené stropy. Budova je šetrná nejen energeticky, ale také ve vztahu ke svým uživatelům. Ergonomické rozložení provozů a spojovací tunely ušetří čas a energii zdravotníkům stejně jako zařízení usnadňující manipulaci s nadměrně obézními pacienty. Budova je vybavena kontrastním LED osvětlením usnadňujícím orientaci osobám s poruchami zraku. Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“ doufá architekt Rujbr.
V nové budově již na konci srpna nalezli útočiště geriatričtí pacienti, během září se sem přestěhuje i provoz II. interní kliniky. Při slavnostním otevření stavbě požehnal arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. „Přeji zdravotníkům dost trpělivosti a pacientům zase hodně důvěry k těm, kdo se o ně starají,“ zazněla na závěr slavnostního ceremoniálu slova olomouckého arcibiskupa.