FN Olomouc zprovoznila operační sál, který umožní smíšené výkony

12. 11. 2012 6:07
přidejte názor
Autor: Redakce
Nový operační sál, který při léčbě pacientů s onemocněním srdce a cév umožňuje používat současně moderní neinvazivní a chirurgické metody, zprovoznila Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL). V ČR dosud fungovaly pouze dva podobné operační sály zaměřené na tzv. hybridní výkony, díky nimž jsou lékařské zákroky bezpečnější a rekonvalescence pacientů výrazně kratší.


Vybudování sálu zaměřeného na hybridní výkony bylo součástí modernizace kardiovaskulárního centra FNOL v hodnotě 80 milionů korun, kterou spolufinancovala Evropská unie.

Vedoucí lékař centra a přednosta II. chirurgické kliniky FNOL Petr Bachleda novinářům řekl, že hybridní výkony jsou celosvětovým trendem léčby nemocí kardiovaskulárního systému. “(Tyto nemoci) jsou stále nejčastější příčinou úmrtí a jejich léčba odčerpává nejvíce peněz ze systému zdravotnictví. Kombinace neinvazivních a chirurgických metod … je považována za nejlepší cestu, jak co nejúčinněji a nejhospodárněji pacienta léčit,“ uvedl Bachleda.

Operační sál pro hybridní výkony podle něj spojuje výhody sterilního prostředí klasického chirurgického sálu a špičkové zobrazovací techniky. Hybridní sál je vybaven rentgenovým přístrojem, tzv. angiolinkou, kde plovoucí deska slouží zároveň jako operační stůl. „To nám umožňuje snadno a rychle přejít z běžného výkonu na kombinovaný. Pro pacienta to znamená menší zátěž a větší bezpečnost. Pokud by se například při neinvazivním výkonu cokoliv stalo, je zde okamžitě připraven chirurgický tým, který může zasáhnout klasickou otevřenou cestou,“ podotkl lékař.

Kombinované výkony se v kardiochirurgii a kardiologii používají například při náhradě srdečních chlopní. „Chirurgové nám připraví přístup k srdci malým řezem na hrudi a ostatní už probíhá neinvazivně za pomocí katetru. Pro pacienta je velmi důležitá bezpečnost těchto výkonů, okamžitá možnost v případě komplikací přejít k otevřené operaci,“ uvedl přednosta I. interní kliniky - kardiologické FNOL Miloš Táborský.

Hybridní operační sál lze využít i u dalších výkonů, jako je například laserové vyjmutí infikovaných kardiostimulátorů z pacientova těla. „U takových výkonů nelze nikdy zcela vyloučit protržení srdečního svalu a tyto komplikace v devadesáti procentech případů končí úmrtím. Na hybridním sále je ale pacient okamžitě připraven ke kardiochirurgické operaci a riziko úmrtí se snižuje na méně než dvě procenta,“ upozornil Táborský.

Vedení FNOL předpokládá, že lékaři na novém sále provedou v průměru jeden hybridní výkon denně. Technologii hybridního sálu lze využít i v úrazové chirurgii. Na operačním sále mohou být ošetřeni lidé po těžkých autonehodách, kterým se kvůli prudkému nárazu natrhne hrudní aorta.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?