Podle nového francouzského zákona bude muset být do ledna 2020 všechno jednorázové nádobí vyrobené z 50 procent z biologicky rozložitelných materiálů, které jsou kompostovatelné v domácnosti. A do ledna 2025 má tento podíl stoupnout na 60 procent, napsal zpravodajský server CNN.
Francie doufá, že se stane vedoucí zemí na světě v oboru ekologických a energeticky úsporných opatření. V současnosti se každou vteřinu ve Francii vyhodí 150 jednorázových plastových kelímků, což znamená 4,73 miliardy za rok, uvádí Francouzská asociace pro zdraví a životní prostředí (ASEF).
Z tohoto množství se recykluje jen jediné procento, především proto, že jsou tyto kelímky vyrobené ze směsi polypropylenu a polystyrenu.
Zatímco mnozí francouzský zákon vítají, jiní už tak spokojení nejsou. Podle průmyslového svazu Pack2GoEurope, který zastupuje hlavní evropské producenty obalů na potraviny, jde o porušení zákona EU o volném pohybu zboží. Svaz už proto vyzval Evropskou komisi, aby francouzský zákon zablokovala, a konzultuje s právníky možné právní kroky proti Francii.