Lékaři použili při operaci podkožní tkáň a část svalstva tváře s cévami z klinicky mrtvé dárkyně. Podle doktorů se ale žena nebude dárkyni podobat, ztratí však i svou dřívější podobu.
„Je to první obličejová transplantace, při níž se použila kůže z jiné osoby,“ citovala britská BBC londýnského doktora Iaina Hutchinsona. Pleť z obličeje jiného člověka se podle expertů hodí pro obličejovou transplantaci mnohem víc než kůže z jiné části pacientova těla - má totiž jinou strukturu i barvu.
Tým chirurgů pod vedením JeanaMichela Dubernarda po operaci oznámil, že pacientka, jež si kategoricky přála zůstat v anonymitě, je nyní ve výborném zdravotním stavu.
Nějakou dobu bude muset užívat léky na potlačení odmítavé imunitní reakce organismu, což je ovšem běžné po jakékoli transplantaci. Zcela vyhráno ale podle odborníků ještě není, protože i později se mohou při tak rozsáhlém zákroku vyskytnout četné komplikace.
Kritici operace mají výhrady: poukazují na spornou etiku i na možné psychické dopady kardinální změny podoby, jež mohou na příjemce cizí tváře těžce dolehnout.
Značný rozruch způsobil již počátkem loňského roku plán chirurgů z nemocnice v Créteil, kteří chtěli transplantovat těžce znetvořenému pacientovi tvář zemřelého člověka. Národní poradní výbor pro etiku operaci nepovolil.Uvedl, že transplantace celé tváře nepřipadá v úvahu, a pokud jde o transplantaci části tváře, doporučil další výzkumy.
Právo