Paříž - (asi 8100 korun), zatímco Němec na druhém místě jen 244 a Brit na třetím 200 eur za rok.
Materiál srovnával výdaje na léky v pěti evropských zemích, kde jsou nejvyšší - kromě zmíněných tří šlo ještě o Itálii a Španělsko. Průměrné roční výdaje na osobu v této pětici činily 210 eur. Celková suma dosáhla v roce 2004 skoro 70 miliard eur.
Výdaje v jednotlivých zemích byly mimo jiné ovlivněny rozsahem používání generických léků, tedy ekvivalentů originálních léků, které mohou přijít na trh poté, co u originálu vyprší platnost patentu. Tyto léky, které jsou o 20 až 80 procent levnější než originály, se předloni podílely na celkové spotřebě léků v Německu skoro 23 a v Británii skoro 21 procenty, zatímco ve Francii to bylo jen 6,4, ve Španělsku 5,2 a v Itálii pouhá dvě procenta.
Podle studie francouzského výzkumného ústavu INSERM a univerzity v Bordeaux vedou Francouzi v Evropě také ve spotřebě psychofarmak, to jest léků ovlivňujících duševní činnost. V roce 2004 za ně vydali miliardu eur, zatímco v roce 1980 jen ekvivalent 300 milionů eur. Nejméně jednou za rok se k práškům na spaní, lékům proti depresi a úzkosti a dalším podobným preparátům uchyluje každý čtvrtý Francouz.
Za jedny z možných alternativ autoři označili fytoterapii, tedy léčbu přípravky rostlinného původu, a homeopatii. Ta používá minimálních dávek léků na základě teze, že každá farmakologicky aktivní substance, která je schopná vyvolat u zdravého člověka určité symptomy, může u nemocného podobné symptomy potlačit, je-li použita v nepatrné dávce.
Podle studie zveřejněné loni v britském odborném časopisu Lancet má ale homeopatie dopad jen na mysl nemocných a má stejný dopad jako placebo, tedy napodobenina léků, která neobsahuje účinné složky.
ČTK