Paříž -
Oba napadení lékaři, o nichž nebyly oznámeny žádné podrobnosti, podali na útočníky žalobu. O problémech podobného rázu se ve Francii mluvilo už dřív, ale teď jde zřejmě o první případy, kdy byl lékař zraněn.
Kolegium upozorňuje, že tyto projevy netolerance jsou nové. Před třiceti lety přicházely muslimské ženy do našich nemocnic bez obav, ujímali se jich většinou lékaři-muži, a přitom nebyly žádné problémy, uvádí se v jeho komuniké.
„Budou snad teď musit být gynekologové a porodníci chráněni při výkonu povolání policií? Budou muset zmizet jako profesoři filosofie?“ táže se kolegium s narážkou na francouzského filosofa Roberta Redekera, který se musí skrývat, protože po zveřejnění stati kritické k islámu a k proroku Mohamedovi mu bylo vyhrožováno smrtí.
V komuniké se také uvádí, že členové kolegia budou odmítat vystavovat potvrzení o panenství a že se také velmi zdráhají provádět rekonstrukce panenské blány, jak je o bývají žádáni.
Ve Francii, která má 63 miliony obyvatel, žije podle odhadů asi pět milionů muslimů. V posledních letech jsou mezi nimi častější projevy neochoty podřídit se laickému charakteru francouzského státu. Předloni vzbudil mezi muslimy ve Francii i v zahraničí značný rozruch francouzský zákon zakazující na veřejných školách okázalé náboženské symboly včetně muslimského šátku.
ČTK