Odhad obchodních podílů vychází z hodnot základního kapitálu obou společností. „Teď se dohadujeme o tom, zda nechat zpracovat odhady obou společností, bude záležet na členech pracovních týmů,“ řekla Kocumová.
Náklady na posudky se odhadují na zhruba 300 000 korun. Podle Kocumové by to vzhledem k velikosti a významu fúze nebyly vyhozené peníze a obě strany by tak získaly jasnou představu o skutečné hodnotě obou nemocnic.
Pro obě zařízení je připravovaná spolupráce výhodná. V Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče a umožní i lépe využít areály obou nemocnic, řekl již dříve ČTK generální ředitel liberecké nemocnice Jiří Veselka. Do Turnova by se podle něj mohla mimo jiné přesunout léčebna dlouhodobě nemocných z Jablonného v Podještědí, kde chybí návaznost na zdravotnické zařízení.
„Přesunout by se do Turnova mohly také třeba jednodenní chirurgie, vzniknout by tam mohly jednotky intenzivní dlouhodobé péče, na které nemáme v Liberci místo,“ uvedl. V Turnově by mohli poskytovat i následnou rehabilitační péči, kterou zatím krajská nemocnice také nemůže pacientům nabídnout.
Podle Kocumové ale kraj zvažuje také užší spolupráci mezi oběma krajskými nemocnicemi v Liberci a České Lípě. „Fúze by v tuto chvíli byla poměrně náročná, ale mohlo by jít o nějaký formát společného fungování. V Pardubickém kraji teď třeba funguje holdingové uspořádání, což je jedna z cest,“ řekla Kocumová.
Pokud má kraj dvě krajské nemocnice, měly by podle ní alespoň v některých oblastech fungovat společně - třeba v nákupu léků či zdravotnického materiálu, ale i v péči o pacienty. „Z českolipské nemocnice teď často posílají pacienty do jiných nemocnic i mimo území kraje a to bychom chtěli změnit,“ dodala.