Nelze se ale vyhnout propouštění v oblasti technických a administrativních provozů, které budou začleněny z velké části pod provozy přímo v Krajské nemocnici Liberec, řekl ČTK generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. Sloučení ročně ušetří na mzdách asi devět milionů korun.
Celkově by měla fúze obou zdravotnických zařízení přinést roční úsporu kolem 15 milionů Kč. Úsporná opatření se podle Nečesaného v žádném případě nedotknou provozu zdravotnických oddělení ani jejich personálu. Propouštět by se podle něj mělo v obslužných provozech jako je prádelna, stravování, IT oddělení, mzdová účtárna či personální oddělení. Dalších úspor lze podle ředitele liberecké nemocnice dosáhnout při společných nákupech materiálu včetně toho zdravotnického nebo léků pro obě nemocnice.
Projekt fúze počítá s tím, že liberecká nemocnice bude pro tu turnovskou zajišťovat dodávky jídla pro pacienty i zaměstnance a podobně liberecká prádelna zajistí veškeré praní prádla pro Turnov. „Turnovská prádelna by v budoucnu vyžadovala poměrně rozsáhlé investice do vybavení a prádelna v liberecké nemocnici má stále ještě volnou kapacitu,“ vysvětlil technický ředitel liberecké nemocnice Jan Rais. Kapacita stravovacího provozu v turnovské nemocnici by v budoucnu podle něj měla zahájit přípravu jídel pro komerční sféru, třeba pro podniky v tamní průmyslové zóně.
Krajská nemocnice Liberec je největším zdravotnickým zařízením v kraji. Má 980 lůžek a zaměstnává 2150 lidí, turnovská Panochova nemocnice je městskou nemocnicí se 178 lůžky a 340 zaměstnanci. Pro obě zařízení by měla být připravovaná spolupráce výhodná. V Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče a také lépe využít areály obou nemocnic. Podle Nečesaného by se do Turnova mohla přesunout například jednodenní chirurgie. Lepší využití areálu, ale třeba i provoz lékárny ve vlastní režii, by podle Nečesaného mohly pomoci turnovskou nemocnici vyvést z červených čísel. Loni skončila s osmimilionovou ztrátou a letos čeká propad trojnásobný.
Sloučení obou zdravotnických zařízení k 1. lednu 2014 musí ještě schválit zastupitelstva Liberce, Turnova a Libereckého kraje. Pro případ, že by záměr podporu nezískal, připravil projektový tým i variantu možných úsporných opatření pro Panochovu nemocnici. „Pokud by se pouze realizovala některá námi navržená opatření a nedošlo od ledna příštího roku k fúzi obou zařízení, potom by se úspora mohla pohybovat okolo devíti milionů korun ročně, a s jistotou by nestačila na zajištění vyrovnaného hospodaření nemocnice,“ řekl Nečesaný. Turnov by v takovém případě musel zřejmě svou nemocnici dotovat pěti až deseti miliony korun ročně.