Varšava -
V Polsku se opravy křivého chrupu proplácejí jen dětským pacientům do dvanácti let, pak je třeba platit ze svého. Ale rovnátka, podle typu a ordinace, stojí od 1300 až po 3500 zlotých (od 9500 po 25.700 Kč), a k tomu je třeba přičíst každý měsíc alespoň padesátku zlotých za návštěvu u dentisty.
„Obyvatelé pohraničí platí za léčbu mnohem méně. Jezdí do Čech,“ píše list a líčí zkušenosti z jedné ordinace na Těšínsku, kde zubařka má internetovou stránku i v polštině a objednat se lze elektronickou poštou. „Léčení v Čechách mě stojí o polovičku míň než v Polsku,“ cituje deník matku jednoho chlapce s křivým chrupem. Návštěva v ordinaci ji vyjde na 200 korun, rovnátka na 9500.
Polští lékaři prý dobře vědí o tom, že jim pacienti utíkají za řeku Olši. „Ale ordinace, které se těší pověsti vysoce kvalitních služeb, se nemusejí bát. Ty si pacienty udrží,“ utěšuje se jeden z dentistů v Bielsko-Bialé.
Polští dentisté si stěžují na drahé materiály, daně a pronájmy ordinací, takže prý nemohou snížit ceny. Ale rozdíl oproti Česku se bere i z toho, že „u nás (v Polsku) jsou lidé zvyklí u zubaře platit“. „Kdybych vyšroubovala ceny, přišla bych o pacienty,“ dodává česká lékařka.
Gazeta Wyborcza cituje i prezidentku beskydské lékařské komory, že zdravotní turistika je stále běžnější jev. „Je normální, že pacienti hledají za hranicemi lacinější služby. V Česku je kvalita nabízených zdravotních služeb na velmi vysoké úrovni,“ ujistila Zyta Kazimierczaková-Zagórská.
Závěrem deník dodává, že Poláci se masově hrnou přes hranice nejen kvůli hezky rovným zubům, ale na Těšínsku si už zvykli, že je-li něco v Polsku drahé, je třeba pro to zajet do Čech. A tak se tam Poláci nechávají stříhat, šít oblečení, kupují léky, tankují benzin a poslední dobou si nechávají i opravovat své škodovky.
ČTK