* Při financování zdravotnictví jsou stále diskutovanější otázkou ceny léků a s tím související problematika generických léků. Co si o této diskusi myslíte? Co to vlastně generika jsou?
Generické léky jsou definovány jako léky stejného složení a stejných vlastností jako patentově chráněné originální přípravky. Mohou ale přijít na trh až po vypršení patentové ochrany.
Jejich hlavní výhodou je to, že jsou podstatně levnější, a to o 20 až 80 procent. Ovšem nikoliv proto, že by byly méně kvalitní, ale proto, že u nich není třeba opakovat všechny klinické zkoušky, jimiž musí projít nové léky uváděné na trh.
Tím se generika stávají velmi důležitou součástí zdravotního systému, neboť zvyšují dostupnost moderních terapií a za stejné peníze umožňují léčení většího počtu pacientů.
* V souvislosti s generickými léky se někdy pochybuje o jejich kvalitě a bezpečnosti. Jak si na tom tyto léky stojí?
Jsou to neodůvodněné obavy. Každý lék u nás musí projít registračním řízením u Státního ústavu pro kontrolu léčiv. V průběhu registrace se mimo jiné zjišťuje, zda je lék účinný, dostatečně bezpečný a jakostní. Na český trh se nemůže dostat lék, který by nesplňoval tato kritéria bez ohledu na to, zda je generický nebo originální.
Registrace a kontrola kvality léčiv se řídí zákonem o léčivech č. 79/1997 a jeho pozdějšími novelizacemi, které vycházejí z pravidel a zákonů EU. Není tedy možné, aby se na náš trh dostala „nekvalitní kopie“, která nesplňuje všechny uvedené předpoklady.
* Máte k podpoře svého tvrzení ještě nějaký argument?
Výmluvným dokladem kvality generických léků je i skutečnost, že dochází k fúzím „generických“ a „originálních“ firem. V loňském roce byla například dokončena fúze švýcarského výrobce originálů, společnosti Novartis, s výrobci generik, slovinskou firmou Lek a německou Hexal. Nadto některé společnosti, které se původně profilovaly jako generické, se stále více angažují ve vyhledávacím výzkumu nových léků.
* Co to přinese pacientům?
Pro pacienta je důležité, aby lék byl dostupný, protože sebelepší patentově chráněný přípravek mu nepomůže, pokud je drahý tak, že jej nelze běžně předepisovat.
K masovému rozšíření moderních léků obvykle dojde až tehdy, kdy se po ukončení patentové ochrany objeví generické ekvivalenty, které začnou stlačovat cenu léku, mnohdy až na dvacet procent původní ceny. Snižování cen začnou většinou okamžitě sledovat i výrobci originálních léků, pokud chtějí svůj přípravek udržet na trhu.
* Co znamenají generika pro zdravotní systémy?
Důležitost generických léků pro stabilitu zdravotních systémů si velice dobře uvědomují ve všech zemích EU. Podíl generik se v posledních letech snižuje v zemích střední a východní Evropy, kde se počátkem 90. let blížil ke sto procentům.
A naopak velmi rychle roste tam, kde byl v té době velmi nízký, jako například ve Francii. Tam byl meziroční růst podílu generik 42 procent proti pouhému pětiprocentnímu růstu originálních léků.
Podle údajů Evropské generické asociace, sdružující specializované farmaceutické firmy, včetně českých, přináší používání generických léků v rámci EU roční úsporu téměř 13 miliard eur.
Nyní například jsou právě ve státech střední a východní Evropy originální léky zastoupeny zhruba třiceti procenty co do počtu balení, ale to představuje 70 procent nákladů na léčiva.
Naproti tomu u léků generických se za třicet procent nákladů získá sedmdesát procent balení, tedy jde o jakési zrcadlové obrazy. Z toho je zřejmé, jak jsou generika důležitá pro rovnováhu zdravotních systémů. Tím se především ukazuje, že za stejné peníze lze léčit daleko větší počet pacientů.
* Jaký je podle vás vyvážený poměr mezi originály a generiky?
Fixní poměr se nedá určit, vždy to bude záležet na konkrétní situaci. Myslím si, že rovnovážný poměr mezi originály a generiky je třicet na sedmdesát, k němuž pravděpodobně v budoucnu dospějeme v rámci celé EU.
* Snad všude v EU se dostávají zdravotní systémy do finančních problémů. Myslíte si, že by byl tento poměr z jejich pohledu únosný?
Financování zdravotnictví není pouze o poměru, ale spíše o ceně léků. Politikou generických firem je zvyšovat dostupnost terapií a léky prodávat za dostupné ceny, což znamená za ceny podstatně nižší než jsou u léků originálních.
Opakuji, že léky by měly být dostupné. Nemá smysl mít drahý lék, který si běžní pacienti nemohou dovolit. A jejich cena by měla odpovídat reálným možnostem finančního systému.
* Většina lidí po padesátce pravidelně užívá nějaké léky a lidský věk se prodlužuje. Náklady na zdravotnictví rostou. Vidíte únik z tohoto kruhu?
V tom bude hrát zásadní roli ekonomika. Ale výdaje na léky zdaleka nepředstavují nejvyšší položku zdravotnických výdajů, tu vykazují hospitalizace, pobyty v nemocnicích.
Efektivním používáním léků lze náklady na hospitalizaci snižovat. A tam by mohl vzniknout prostor pro efektivnější financování zdravotnických systémů.
Jiří Tichý, Právo