Genetické vyšetření dětí je už možné i ve Zlínském kraji

10. 4. 2014 7:29
přidejte názor
Autor: Redakce
Zlínské Centrum prenatální diagnostiky a genetického poradenství Prediko začalo letos nabízet genetické konzultace dětí a dospělých s podezřením na genetické onemocnění. Tato možnost doposud ve Zlínském kraji chyběla, rodiny musely dojíždět do Brna či Olomouce, řekla dnes novinářům genetička centra Věra Hůrková.


Prediko vyšetřuje například děti s mentální retardací, malého vzrůstu, s autismem či jinými syndromy. „Rodiče, kteří mají postižené dítě, většinou plánují další těhotenství. V některých případech jsme schopni říci, jaká je příčina postižení u dítěte, jestli by byla další gravidita opět ohrožená, nebo šlo o náhodnou věc, která nesouvisí s dědičností,“ uvedla Hůrková. Pokud by u dalšího dítěte hrozilo opět onemocnění, lékaři mohou podle genetičky v rámci umělého oplodnění vyšetřit embryo a do dělohy vložit jen to, které je zdravé.

V některých případech však genetické vyšetření může odhalit příčinu problémů, například u dětí s malým vzrůstem či se vrozenou kostní lomivostí, které jsou léčitelné. „Je důležité na to přijít včas. Pokud odhalíme genetickou příčinu, odesíláme děti do specializovaných center, kde se jim podává růstový hormon a ony normálně vyrostou,“ podotkla genetička. Stejně se dá léčit i lomivost kostí.

Prediko od začátku roku vyšetřilo 12 dětí, nejvíce jich bylo s kostní lomivostí. Dospělých pacientů byly desítky, mezi nimiž byli lidé s poruchou reprodukce, o které centrum pečovalo už dříve. Centrum ale nově dokáže vyšetřit podezření například na dědičná onkologická či neurologická onemocnění. Čekací doba na vyšetření je dva až tři měsíce. Vyšetření genů je finančně i časově náročné, trvá i půl roku. Hradí ho zdravotní pojišťovny.

Prediko s laboratořemi Imalab začalo před dvěma lety nabízet jako první v zemi těhotným ženám test genetických vad plodu přímo z krve matky. Ženy běžně podstupují v případě rizikových výsledků standardních vyšetření invazivní test plodové vody, takzvanou amniocentézu.

Vzorek krve matky se odesílá do USA, kde je podle ředitele Imalabu Jaroslava Louckého neinvazivní metoda stále rozšířenější. V Evropě zatím metoda není příliš využívaná, zejména z finančních důvodů. Zlínští lékaři provedli doposud desítky testů, který stojí 29.000 korun. Později nabídli levnější variantu za 16 500 korun, kterou využila už více než stovka žen. Pojišťovny je nehradí.

„Do Zlína přijíždí také klientky ze zahraničí, které ve své zemi tuto možnost nemají,“ řekl dnes ČTK Loucký. Testy nabízejí jen některé evropské země a Izrael. „Neinvazivní testování je velmi progresivní, do budoucna asi běžný typ testování nahradí. Ale nese s sebou spoustu etických otázek, které budou muset lékaři řešit,“ řekl Loucký.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?