Genitální bradavice se šíří pohlavním stykem. Jak se jich rychle zbavit?

18. 2. 2019 8:30
7 nových názorů

Genitální bradavice jsou způsobeny lidskými papilomaviry (HPV). Jedná se o vysoce nakažlivou sexuálně přenosnou infekci, která způsobuje výskyt malých bradaviček v oblasti genitálií a v blízkosti řitního otvoru. Většina z nich se objeví během jednoho až tří měsíců po infikování. Jejich odstranění pacientům bohužel nezaručí, že se již znovu neobjeví, mají totiž tendenci se vracet. Latinský název pro genitální bradavice je condylomata acuminata, proto se jim někdy také říká kondylomata. Největší prevalence tohoto onemocnění je podle výzkumů u mladých lidí ve věku 16‒24 let, ženy jsou však postiženy častěji než muži. Každoročně lékaři diagnostikují zhruba 360 tisíc nových případů genitálních bradavic. Nejedná se sice o život ohrožující onemocnění, některým pacientům však mohou genitální bradavice způsobit nepříjemné pálení, svědění či krvácení. Dále se u nemocných může projevit také psychosociální stres a pocity úzkosti. Co se týče inkubační doby, od nákazy do prvních příznaků onemocnění uplynou většinou zhruba 2‒4 měsíce. Může to ovšem trvat jen pár týdnů nebo naopak i několik let.Příčiny vzniku genitálních bradavic

Genitální bradavice patří mezi nejčastější sexuálně přenosné nemoci. Šíří se prostřednictvím pohlavního styku s infikovaným partnerem, zdrojem onemocnění může být jakýkoliv kontakt kůží a sliznic. Mezi další rizikové faktory patří i používání stejných ručníků nebo ložního prádla.

Hlavní příčinou vzniku kondylomat jsou lidské papilomaviry (HPV). Existuje zhruba 70 různých typů HPV, některé mohou způsobit vznik bradavic také na jiných místech lidského těla. Za většinu případů výskytu bradavic v genitální a anální oblasti jsou zodpovědné HPV kmeny 6 a 11. Další typy mohou způsobit rakovinu děložního čípku a většinu análních karcinomů.

Jak poznat genitální bradavice

U žen se genitální bradavice mohou vyskytovat na zevním genitálu, ale také v pochvě, na děložním čípku, v ústí močové trubice nebo v konečníku a jeho okolí. Genitální bradavice u mužů se objeví nejčastěji na žaludu, předkožce či na šourku. Stejně jako u něžného pohlaví se ovšem mohou nacházet i v ústí močové trubice nebo v konečníku a jeho okolí.

Bradavice mohou mít různý tvar či velikost. Většinou vypadají jako vyvýšené pupínky a výrůstky, které mají barvu okolní kůže. Zpravidla se vyskytují pohromadě ve větším množství, někdy mohou dokonce srůstat až v květákovité útvary. Na kůži se ale může objevit pouze jedna či dvě osamocené bradavice.

Kondylomata většinou nezpůsobují bolest. V méně častých případech mohou ale příznaky genitálních bradavic zahrnovat také svědění, pálení či krvácení. Někdy může nákaza naopak probíhat bez jakýchkoliv zvláštních příznaků a člověk se tak nechtěně stane přenašečem, protože o svém onemocnění nemá žádné tušení.

Diagnostika

Genitální bradavice můžete většinou identifikovat pouhým pohledem. Lékaři pro jejich lepší zviditelnění ale někdy používají také roztok kyseliny octové. Je velice důležité odlišit bradavice od příznaků rakoviny, při nejisté diagnóze je proto odebrán vzorek tkáně a následně odeslán na mikroskopické vyšetření (biopsie).

Léčba genitálních bradavic

Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak odstranit genitální bradavice. K dispozici jsou různé způsoby, jak se tohoto onemocnění zbavit, žádný z nich ale pacientům nezaručí, že se neobjeví znovu. Některé bradavice mohou časem zmizet samy od sebe, většinou je ovšem potřeba navštívit lékaře.

Léčba genitálních bradavic se zaměřuje na jejich odstranění, nikoliv na léčbu virové infekce. Dají se odstranit například pomocí tekutého dusíku (kryoterapie). Další možnosti zahrnují chirurgické odstranění laserem nebo elektrokauterem (pálení kondylomat v lokální anestezii), chirurgické vyříznutí bradavic nebo léčbu pomocí kyseliny trichloroctové, která se aplikuje přímo na léze.

Pro podporu léčby genitálních bradavic se používají také lokální přípravky, které obsahují různé účinné látky. Jedním z nich je třeba krém s obsahem imiquimodu, což je látka podporující místní imunitu v boji s bradavicemi. Kromě toho je k dispozici také mast na genitální bradavice s výtažky ze zeleného čaje (synekatechiny) nebo s podofylotoxinem.

Genitální bradavice a domácí léčba

Pokud chcete genitální bradavice léčit přírodní cestou, můžete je potírat přípravky, které obsahují aloe vera. Za vyzkoušení stojí i bylinná sedací koupel z řebříčku. Svou obranyschopnost můžete posílit také díky přípravkům s betaglukany, které se dají zakoupit v lékárně. Tyto látky jsou bohatě obsaženy například v houbách (hlíva ústřičná, shitake) nebo v obilovinách (ječmen, ovesné vločky).

Genitální bradavice v těhotenství

Dokud je plod bezpečně uložen v děloze, lidské papilomaviry ho neohrožují. V průběhu těhotenství však může dojít k rychlejšímu růstu špičatých bradavic. Lékaři v některých případech doporučují, aby si je žena nechala odstranit ještě před porodem, aby se tak snížilo riziko přenosu onemocnění na dítě. Případy, kdy matka nakazí své dítě při porodu, naštěstí nejsou příliš časté. Pokud k tomu ovšem dojde, nákaza se u novorozence projeví výskytem drobných bradaviček v dýchacích cestách.

Genitální bradavice a očkování

V dnešní době jsou na českém trhu dostupné dvě různé vakcíny, které působí proti některým typům papilomavirů. Jedná se o Cervarix a Silgard. Tyto vakcíny se liší ve svých účincích, lékař by měl proto pacientovi doporučit tu, která pro něj bude vhodnější. Proti méně častým typům HPV bohužel žádné očkování neexistuje.

Prevence

Nejúčinnější dosud známou prevencí je očkování. Jelikož se jedná o sexuálně přenosnou nemoc, důležité je také zodpovědné sexuální chování. To znamená například vyhnout se pohlavnímu styku s rizikovými partnery.

Pokud vám lékař genitální bradavice již diagnostikoval, je nutné o tom vašeho sexuálního partnera informovat a odložit další sexuální aktivity až na dobu, kdy bradavice zcela vymizí.

Karel (neregistrovaný)

Mě se podařilo dradavice odstranit pomocí vlastovičniku. Cca za týden.

Michaela (neregistrovaný)
Musím souhlasit s předchozími komentáři, že nejúčinnější na tento problém, je chirurgické odstranění. Mám stejné zkušenosti s mastičkami, většinou běh na dlouhou trať s nejistými výsledky. Takže pokud se někdo trápí s bradavičkami, doporučuji pod narkózou odstranit.
Rostislav (neregistrovaný)
Já měl Condylomata cca 8 let. Lékaři zkoušeli různé masti...z toho nejlépe funfoval Wartec, ale tou dobou ho přestali v Čechách prodávat. Aldara byla celkem zabírala, ale po dvou týdnech užívání jsem měl natolik rozežraného žaluda, že jsem musel přestat mast používat. Než se kůže na žaludu obnovila, zvětšili se i Condylomata...ostatní jako zinek v roztoku apod. vůbec nemá smysl ani zmiňovat. Tekutý dusík na toto také nezabírá. Byl jsem 2x pod narkozou na vyříznutí. Vždy jsem chtěl mluvit s operujícím chirurgem, abych mu ukázal, kde mám schovaný jeden "pupínek". Na přijmu vždy slibovali, že to není problém. Ale nikdy se se mnou nebavili, že prý nejsou hloupý, že to najdou a už jsem spal... samozřejmě ho přehlédli (jednou taková vesnická nemocnice, po druhé v pražské nemocnici). Nakonec mne toho zbavil MUDr. Velčevský. Laserem. Dělá se to za plného vědomí. Dá se to vydržet. Navíc mi dal ještě nějaké prášky na silnou imunitu - ne žádný doplněk stravy jako hlíva atd... A bylo! Jednak to bylo hned! A za cca poloviční cenu Aldary - která byla nejdražší z přípravků, které jsem na to kdy použil. Ještě jednou moc děkuji pane Velčevský! A jestli někdo trpíte tímto zlem, tak za ním!
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?