Dle posledních oficiálních údajů, jež má GMC k dispozici, se lékaři, kteří nestudovali medicínu na území Velké Británie, tvoří 63 % z celkového počtu komorou potrestaných či vyloučených odborníků. Zahraniční lékaři přitom představují pouze 36 % registrovaných členů GMC. Profesní organizace proto chystá reformu systému posuzování znalostí cizinců.
Jazyk i vědomosti
Pilotní projekt nového systému by měl být spuštěn již v první polovině tohoto roku. V jeho rámci budou nově příchozí zahraniční odborníci absolvovat školení pokrývající požadavky britské lékařské praxe, zdravotníci budou muset prokázat i svou jazykovou vybavenost.
Pokud projdou závěrečnými testy a prokáží dostatečnou kompetenci pro vykonávání lékařské profese, obdrží potřebnou registraci. Jak upozornil výkonný ředitel GMC Niall Dickson, tento měsíc v zemi rovněž začne probíhat ověřování znalostí všech lékařů působících ve Velké Británii (podrobnosti viz číslo 22/2012).
Průzkum, z něhož nynější postoj GMC vychází, odhalil, že v posledních 5 letech organizace musela zakročit proti 669 lékařům, případně jim odebrala registraci. 420 z nich byli cizinci, kteří neabsolvovali studium v zemi.
Znepokojivé a šokující
Ředitelka Britské lékařské asociace (BMA) pro profesní záležitosti Vivienne Nathansonová sice potvrdila, že údaje z průzkumu je nutné brát vážně, upozornila však, že je třeba provést další analýzu této problematiky. „Velká Británie se stále potýká s nedostatkem lékařů, a proto musíme zajistit, aby se odborníkům ze zahraničí dostávalo k vykonávání praxe u nás náležité podpory. Nicméně je samozřejmě životně důležité, aby všichni lékaři působící v zemi měli dostatečné klinické a komunikační schopnosti a aby rozuměli naší legislativě, kultuře a fungování systému veřejného zdravotnictví,“ doplnila Vivienne Nathansonová.
Výkonná ředitelka expertní skupiny 2020 Health Julia Manningová uvedla, že výsledky průzkumu jsou „znepokojivé a šokující“, a vyzvala k okamžitému přezkoumání a zlepšení systému zjišťování znalostí zahraničních lékařů. Viceprezident Britské mezinárodní lékařské asociace (BIDA) Umesh Prabhu je nicméně přesvědčen, že největší rozdíly mezi zahraničními a britskými lékaři spočívají v komunikačních schopnostech, nikoli klinických znalostech.