„To místo má zvláštního ducha, řadu dětských hrobů už není prakticky vidět. Většina je už z minulosti téměř neudržovaných, některé se ztratily, jsou zarostlé travou, takže je tam spíše taková napůl loučka,“ uvedl Volejník. Léčebna proto udržuje hřbitov společně s parkem, který ji obklopuje, nechala udělat zahradní úpravy, vysázet keře a prostor orámovat, aby lidé po hrobech nešlapali.
Na hřbitově jsou pohřbené děti, které neměly nikoho, kdo by se o jejich pohřeb postaral, nebo si jejich rodiče přáli, aby u léčebny našly i místo posledního odpočinku. Kromě nich na pohřebišti leží i dva bývalí ředitelé ústavu a duchovní, který tu působil. Pocházeli odsud a zůstali i po smrti s léčebnou spojeni.
Zakladatel léčebny František Hamza (1868 - 1930) zde pohřben není, i když na hřbitově je rodinná hrobka. V ní ale leží pouze dvouletý syn Božej, který zemřel na záškrt. Sám Hamza je pochován v urnovém háji v Praze-Motole.
Léčebna je největší odborný rehabilitační ústav v Česku, jejím zřizovatelem je stát. Ročně se v Luži léčí kolem 6000 pacientů, většinou z Pardubického kraje a sousedních regionů.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).