„V této chvíli je léčebna naplněna pacienty na sto procent. Dokonce máme čas od času problém, protože stále upřednostňujeme překlad před pacientem z domova. U překladů je stav naléhavější, jsou to akutně nemocní lidé. Občas už nemáme volnou postel,“ uvedl Volejník.
Podle ředitele byla důvodem propadu novela zákona o zdravotních službách. Návrh na léčení už nemohl vystavit ambulantní specialista jako dříve, ale pouze praktický lékař nebo ošetřující lékař v nemocnici, zároveň s tím musel souhlasit revizní lékař. Administrativa se zkomplikovala a lékaři ani pacienti si s ní někdy nevěděli rady.
„Velmi jsme zintenzivnili svou práci v marketingu, oslovili jsme všechna zařízení, osobně jsme s nimi jednali a vysvětlili jsme, jaký je program léčebny. Řada lékařů neměla dostatečné informace o tom, jaké programy vlastně nabízíme,“ řekl Volejník.
Loňský úbytek pacientů měl dopad i na provoz zařízení. Státní rehabilitační pracoviště bylo nuceno kvůli úspoře nákladů propouštět, zavřít jeden pavilon s 36 lůžky a snížit platy. Nyní je pavilon znovu otevřen.
Hamzova léčebna je největší odborný rehabilitační ústav v Česku s přibližně 500 lůžky v 11 pavilonech, které se nacházejí v parkovém areálu, jehož součástí je i arboretum. V minulosti se v ní ročně léčilo kolem 6000 pacientů, podobný výsledek by podle Volejníka mohl být i letos. Za tři čtvrtletí činilo využití lůžek 93 procent.
Podle výroční zprávy za rok 2012 léčebna dosáhla čistý zisk 5,289 milionu korun. Léčbu a potřebné služby nyní zajišťuje kolem 550 zaměstnanců.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).