Heger doporučil občanům očkování proti chřipce

12. 10. 2012 8:17
přidejte názor
Autor: Redakce
Nejúčinnější prevencí chřipky a jejích komplikací je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) očkování, ideální doba je v říjnu a listopadu. Nejde o banální onemocnění, každý rok na chřipku a její komplikace zemře v ČR 1500 až 2000 lidí, řekl novinářům ministr.


Usiluje o to, aby podíl obyvatel očkovaných proti chřipce stoupl. Vedle záchrany životů by to podle něj přineslo i úspory zdravotnictví.

„V ČR je očkováno zhruba pět procent obyvatel. Kdyby stoupla proočkovanost na doporučených 15 procent, zaplatily by sice zdravotní pojišťovny za vakcíny o 300 milionů korun víc, ale podstatně by klesly náklady, které ročně přesahují miliardu,“ řekl ministr.

Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula uvedl, že v letošní vakcíně jsou zahrnuty antigeny tří kmenů, z nich jeden chrání proti chřipce „prasečí“. Zdůraznil, že ve vakcínách není živý virus, nikdo tedy nemůže po očkování chřipkou onemocnět. Případná chřipková epidemie by nemusela být tak silná, protože řada lidí má z loňského roku protilátky.

Ministr připomněl, že očkování je nejrazantnějším opatřením zdravotnického typu, proti chřipce ale lze bojovat i běžně občansky, a to způsobem života, když se člověk otužuje a je aktivní, tím si zvyšuje imunitu. „Ale očkování proti chřipce zejména u ohrožené populace je klíčové,“ zdůraznil.

Očkování hradí zdravotní pojišťovny lidem z rizikových skupin, tedy lidem nad 65 let, pacientům s cukrovkou, vážnějším onemocněním srdce a cév, plic, dýchacích cest, ledvin či dlouhodobě pobývajícím ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Doporučeno je i očkování zdravotníků, kteří o ně pečují.

Děti jsou hlavními přenašeči infekce, v epidemii tvoří velký podíl nemocných. Nově tedy je doporučeno očkovat i děti od půl roku do tří let.

Podle Prymuly ochrání očkování až 90 procent zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?