Heger ocenil medicínský výzkum v onkologii a kardiologii

11. 12. 2012 7:28
přidejte názor
Autor: Redakce
Letošní Cenu ministra zdravotnictví za medicínský výzkum a vývoj získaly týmy brněnského Masarykova onkologického ústavu, Fakultní nemocnice Brno a pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) za práce v oboru onkologie a kardiologie. Ceny jim předal ministr Leoš Heger (TOP 09) včera v Martinickém paláci, dalším pěti vědcům udělil čestná uznání. Ocenění jsou předávána tradičně při příležitosti výročí narození (17. prosince 1787) českého lékaře a vědce Jana Evangelisty Purkyně.


Na webu ministerstva může veřejnost až do 31. ledna hlasovat pro jeden z oceněných týmů. Vítězi udělí ministr Cenu veřejnosti.

Heger poděkoval oceněným za jejich práci a vynikající výsledky a popřál další úspěchy při využití nových poznatků v praxi. Ceny byly předány letos podvaadvacáté. Projekty finančně podpořila Interní grantová agentura ministerstva zdravotnictví.

Oceněný tým z Masarykova onkologického ústavu se zabýval rolí stresových proteinů a antionkogenů v přeměně buňky v nádorovou. Poznatky jsou zásadní pro cílenou léčbu, která zamezí působení těchto proteinů v nádorech.

Tým z Fakultní nemocnice Brno analyzoval genetické změny u pacientů s chronickou lymfocytární leukémii v průběhu vývoje nemoci. Změny mají velký význam pro výběr aktuální terapie. Výsledky byly opakovaně publikovány v předních mezinárodních i domácích časopisech a využívají se už při léčbě.

Tým z IKEM zkoumal, jak změny metabolismu doprovázející srdeční selhání přispívají k rozvoji onemocnění. Hlavním zjištěním je, že peptid BNP uvolňovaný ve zvýšené míře z nemocného srdce přispívá k odbourávání tukové tkáně, a tak přispívá ke vzniku závažných komplikací.

Čestná uznání za vědeckou práci udělil ministr profesoru Lukáši Robovi a profesoru Pavlu Seemanovi z pražské Fakultní nemocnice Motol, profesoru Martinu Haluzíkovi a docentu Tomáši Stopkovi z první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Josefu Houštěkovi z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

1)
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
2)
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?