„V tuto chvíli žádné ústupky ze strany ministerstva zdravotnictví nejsou, protože žádný definitivní návrh, který by zcela jistě určoval, jak to bude, není ještě připraven,“ řekl po pondělním jednání s odboráři Heger. Upozornil, že návrh, který ruší zvýhodnění zaměstnanců za počet odpracovaných let, vyžaduje změny v zákoníku práce a o nich se jedná.
Odboráři se slovy ministra spokojeni nebyli a v příštích dnech se rozhodnou, zda se zúčastní demonstrace, kterou chystají odborové svazy na 21. září. Chtějí počkat na výsledek jednání odborářů s premiérem Petrem Nečasem (ODS).
„Nechceme změny v zákoníku práce, které by rušily tarify,“ uvedla po jednání s ministrem Ivana Břeňková, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Právě v tomto svazu k 1. září skončil jeho dlouholetý předseda Jiří Schlanger a stal se náměstkem ministra zdravotnictví Leoše Hegera.
Úpravu tarifních platů považují odbory za „urážlivou a ponižující pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách“. Heger znovu zopakoval, že platy by zdravotníkům klesnout neměly, protože tarifní mzda tvoří jen 50 až 60 % příjmu a zbytek nadtarifní složka, tedy služby a odměny, a právě ta by se měla podstatně zvýšit.
Sám si ale prý umí představit, že by určité odstupňování zůstalo. „Ještě se o tom bude jednat,“ řekl ministr.