Leoš Heger, podle vlastních slov, ustoupil od svého záměru kvůli reakcím České lékařské komory a odborných společností. „Zůstanou v platnosti ty současné zvyklosti, že se předepisuje tím komerčním názvem léku,“ řekl Heger České televizi.
Lékaři rozhodnutí vítají. „Pacienti by byli zmateni, ne všechny léky jsou stejné. Liší se různými pomocnými látkami, a čím více pacientům léky střídáte, tak tím je větší riziko alergií,“ citovala ČT prezidenta ČLK Milana Kubka. To by podle lékařů hrozilo v případě, že by o výdeji konkrétního léku rozhodoval pouze lékárník.
Argument korupce podle lékařů také neplatí, neboť případná snaha farmaceutických firem o „podporu prodeje“ svých produktů by se pouze přesunula od lékařů k lékárníkům, respektive k velkým lékárenským řetězcům, které by tak prý získaly lepší možnost ovlivňovat trh s léčivy.
Alternativou, která již funguje v některých evropských zemích, by mohlo být zavedení povinnosti lékárníka upozornit pacienta v případě, že pro jeho lék existuje levnější generikum. Pomoci by mohly i elektronické recepty, které doporučuje a prosazuje Národní ekonomická rada vlády (NERV).
Rovněž podle ekonoma a experta na zdravotnické systémy NERV Miroslava Zámečníka by generická preskripce korupci nevymýtila. „Tím se to přesune do úrovně lékárníků, jejichž význam v očích firem samozřejmě silně vzroste,“ uvedl Zámečník.
Hegerovo rozhodnutí kritizuje předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný. „Tato věc je velmi potřebná, já za ní stojím, a je dokonce v programovém prohlášení vlády,“ poznamenal Šťastný, který se prý bude snažit ministra o generické preskripci ještě přesvědčit.
Peníze nám ušetří elektronické aukce
Odstoupením od systému předepisování účinné látky místo komerčního názvu léku se Hegerův záměr snížit výdaje za léky nemění. Podle ministra mohou stejné finanční prostředky uspořit i elektronické aukce léků.
Minulý týden ministerstvo představilo katalog referenčních cen – od projektu si minstr slibuje omezení korupce a snížení objemu vynaložených prostředků nejen na nákup léků, ale i přístrojů a zdravotnického materiálu.
Američanům se elektronické aukce nezamlouvají
Za pozdržení vládního záměru zavedení elektronických aukcí na léky minulý týden lobbovali dokonce americký velvyslanec Norman Eisen a šéf Americké obchodní komory Weston Stacey, kteří v dopisech žádali ministra zdravotnictví a předsedu zdravotnického sněmovního výboru o zásadní úpravu reforem zdravotního systému. Počin americké strany rozbouřil politickou diskuzi. Mnozí jej považovali za nepřípustný lobbing, jiní za běžnou součást diplomacie.
Výkonný ředitel Americké obchodní komory v České republice Weston Stacey v rozhovoru pro Radiožurnál samotný lobbing nepopíral, ale jeho záměrem prý nebyla ochrana zisku farmaceutických firem, jak tvrdila naše média.
„Navrhovaná reforma podle nás (pozn. Americká obchodní komora) nemá dostatečnou podporu, není zde politický konsensus, aby mohla existovat dlouhodobě. Hrozí, že by mohla být po příštích volbách zrušena, což vytváří nejistotu na trhu a mezi lidmi, kterých se to týká, a to není dobré ani pro zdravotnictví, ani pro investice v této zemi,“ vysvětlil Stacey.