Co jsou hemoroidy?
Hemoroidy, pozor nikoli hemeroidy, po porodu jsou žíly v oblasti konečníku, které nabobtnají a naplní se krví, podobně jako křečové žíly v nohou, poté, co dítě prošlo porodními cestami. Mnoho žen je zažívá poprvé během těhotenství, zejména během třetího trimestru a měsíc po porodu. Bývá to z několika důvodů, včetně návalu hormonů, tlaku dítěte a také zácpy.
Pokud jste měly hemoroidy před těhotenstvím, je velká šance, že se po porodu vrátí. Dobrou zprávou ovšem je, že hemoroidy většinou nejsou vážné. Většina má tendenci odcházet s důslednou domácí léčbou.
Jak se projevují hemoroidy po porodu?
Po porodu, zejména po tom přirozeném vaginálním, se u mnoha žen objeví hemoroidy. Tyto oteklé tkáně se nacházejí v oblasti konečníku a mohou se pohybovat od velikosti hrachu až po velikost hroznu. Existují vnitřní hemoroidy, kdy jsou postižené žíly uvnitř svěrače, a také vnější hemoroidy, kdy nateklé žíly vyčnívají mimo anální otvor.
Mohou být nepříjemné i dost bolestivé. Hemoroidy mohou pouze svědit, způsobovat bolest a v některých případech, zejména po stolici, mohou zapříčinit krvácení z konečníku. Mezi typické příznaky hemoroidů tedy patří:
- Svědění konečníku
- Bolest
- Krvácení po vyprázdnění
- Oteklá oblast kolem konečníku
Co způsobuje hemoroidy po porodu?
Hemoroidy po porodu jsou způsobeny především tlakem na žíly v konečníku. Žíly v podstatě fungují jako chlopně, neboť tlačí krev zpět do srdce. A když jsou tyto žíly oslabené či pod tlakem, mohou nabobtnat krví.
Těhotné ženy nosí v břiše dítě, které tlačí na pánev, zejména ke konci těhotenství, což ztěžuje návrat krve z oblasti pánve. Krev se zde hromadí, díky čemuž se žíly zvětšují a vznikají hemoroidy.
Následné tlačení během vaginálního porodu, které trvá více než 20 minut, pak rovněž snadno způsobí zduření žil v oblasti konečníku. Navíc všechny hormony procházející tělem během těhotenství a porodu z velké části ovlivňují fungování těchto žil. V průběhu těhotenství mají nastávající matky zvýšenou produkci hormonu progesteronu, což také může způsobovat uvolnění žil.
Hemoroidy a zácpa
Zvýšená hladina progesteronu může během těhotenství zapříčinit rovněž zácpu tím, že dochází k uvolnění střevních svalů. Při zácpě se pak hemoroidy mohou snadno zhoršovat.
Po porodu je zácpa také poměrně běžná. U mnoha žen může být způsobena kombinací měnících se hormonů, léků proti bolesti, dehydratace nebo stresu z bolesti z hemoroidů či nástřihu hráze.
Jak hemoroidy po porodu léčit?
V lékárně sáhněte po krému, masti nebo čípcích. Tyto léky na hemoroidy jsou k dispozici ve volném prodeji a přinesou vám alespoň krátkodobou úlevu. Váš lékař, případně lékárník, vám může doporučit značku, která pro vás bude nejlepší.
Lékař vám může také předepsat změkčovadlo stolice, což vám může ulevit od problémů na několik dní. Pití většího množství vody také pomůže udržet vaši stolici měkkou. Jaké další kroky učinit pro rychlejší léčbu hemoroidů?
- Po vyprázdnění na toaletě nepoužívejte toaletní papír, ale očistěte se vodou.
- Oblast jemně omývejte teplou vodou několikrát denně. Posloužit vám k tomu může například koupelový lavor.
- Používejte ledový obklad. Zabalte led nebo studený zábal do látky a přikládejte jej na postižené místo asi na 10 minut.
- Zkuste léčivou bylinku zvanou vilín virginský (Hamamelis virginiana). Tato rostlina má protizánětlivé účinky a používá se při léčbě poranění, křečových žil, pohmožděnin a také hemoroidů.
- Pijte hodně vody a zvyšte příjem vlákniny. To pomůže předcházet zácpě.
- Na židli si při sezení dejte pod zadek polštář. Zmírníte tím tlak na konečník. Snažte se nesedět příliš dlouho.
- Zkuste se více pohybovat, i když to bude jen krátká procházka. Cvičení a pohyb může pomoci předcházet zácpě.
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud víte, že máte hemoroidy, není nutné navštívit lékaře, pokud se nestanou velmi bolestivými. Většina poporodních hemoroidů se zlepšuje po několika dnech nebo případně týdnech. Pokud potíže nezmizí během několika dní, požádejte o pomoc svého lékaře.
Měly byste také navštívit svého lékaře, pokud pocítíte tvrdou bouli kolem konečníku, protože se může jednat o tzv. trombózní hemoroid. V některých případech se hemoroidy mohou stát chronickými. Pak mohou přetrvávat i několik měsíců nebo déle a podobně jako trombózní hemoroidy budou vyžadovat odbornou léčbu. V případě nekontrolovatelného análního krvácení vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.
Zdroje: healthline.com, hemorex.cz, prozeny.cz, motherclub.cz