Nejvíce jsou ohrožena velkoměsta - Chybějí osvěta a prevence
Studie ministerstva zdravotnictví však připouští, že nemocných je mnohem víc. Titulek v China Daily to jen potvrzuje:
Případy HIV rostou, reálná čísla jsou neznámá. Zahraniční experti se pouze dohadují, zdali je v zemi registrováno aspoň deset procent všech nakažených. OSN, která v zemi poslední výzkum organizovala, došla k číslu 840 tisíc HIV pozitivních.
Problém představují především minimální prevence a osvěta. Ještě před několika lety tu chyběly testy na kontrolu dárců krve a krevní plazmy.
Alarmující byl případ v centrální provincii Che-nan, kde se v devadesátých letech z 280 tisíc dárců krve a plazmy nakazilo HIV přes 25 tisíc.
Zdravotnictví, které nemá dostatek zdravotnického materiálu, také nebylo a na některých místech dodnes není schopno zdarma poskytovat drogově závislým čisté injekční stříkačky a další materiál.
Problémem zůstávají hlavně mladiství a muži středního věku využívající služeb prostitutek praktikující nechráněný styk.
“ Virus se šíří od vysoce rizikových skupin k běžným lidem, a to především nechráněným sexem. Více a více jsou také postiženy ženy,“ přiznal v médiích čínský více ministr zdravotnictví Wang Lung-te.
Lidé ve velkých městech patří k nejrizikovějším skupinám. Jejich nevědomost spolu s touhou po „in“ životním stylu zahrnujícím střídání partnerek a partnerů, využívání služeb všudypřítomných „dívek“ a drogových pokusech zvyšuje riziko rozšiřování smrtelné nemoci.
„Za několik let budou velká města jako Šanghaj nucena čelit největšímu problému, a to AIDS. Sexuální přenos se totiž stane hlavním kanálem pro šíření HIV,“ předpověděl profesor Kchang Layj-i.
Podle China Daily zhruba 23 procent ze 400 respondentů neví nic o ochranně před HIV/AIDS. 36 procent dotázaných věří, že se HIV může přenášet bodnutím hmyzem - komáry.
Stejný počet věří, že také používání společných toalet může vést k přenosu choroby. Nemalé procento dotázaných se obává, že nakazit se dá i během konverzace s postiženým či během podání ruky.
Právo